Ameryka Południowa

Szlak Inków

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Peru
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Wędrówka Szlakiem Inków to przeżycie, które powinno wzbudzić emocje, wzbudzić odrobinę strachu, wzbudzić zazdrość wśród znajomych i rozbudzić w duszy poczucie wędrówki.
Jedna z najpopularniejszych atrakcji w Ameryce Południowej - i jedna z najsłynniejszych wędrówek na świecie - Szlak Inków to rodzaj niezwykłych przygód, dla których wszyscy podróżujemy. Sama wędrówka, która prowadzi starożytnymi wąskimi ścieżkami w głąb peruwiańskich krajobrazów i wysoko w góry Andów, jest wspaniała; doskonałe ruiny Inków, las chmur i majestatyczne widoki na dolinę rozłożone jak bułka tarta na drodze do być może największego punktu końcowego każdej wielodniowej wędrówki na ziemi, kultowego Machu Picchu.

Po naszej własnej wędrówce chcieliśmy podzielić się naszymi ciężko zarobionymi spostrzeżeniami, radami i wskazówkami, które pomogą Ci zaplanować i przygotować się do własnego udanego doświadczenia szlaku - wszystko to starannie ujęte w tym kompleksowym przewodniku.
Tak więc, niezależnie od tego, czy wybierasz się tam w sezonie wysokim, czy poza sezonem i chcesz lepiej zrozumieć sytuację kempingową i zakwaterowania, nie masz pojęcia, co spakować lub jak zdobyć pozwolenie, martwisz się, czy jesteś wystarczająco sprawny, dostaniesz wysokość choroby lub jeśli jest za późno, aby zarezerwować miejsce na wycieczkę, ten post dostarczy Ci wszystkich niezbędnych odpowiedzi od doświadczonych towarzyszy podróży (i mamy nadzieję, że sporo emocji i inspiracji na samą wędrówkę!).
Gotowy? Oto wszystko, co musisz wiedzieć przed wyruszeniem na szlak Inków. Chodźmy!
CZYM WŁAŚCIWIE JEST SZLAK INKÓW?
Szlak Inków to dobrze ugruntowana i kultowa 4-dniowa, 3-nocna wędrówka, która prowadzi podróżników z km 82 (punkt startowy 40 minut poza miastem Ollantaytambo) aż do Machu Picchu przez ekskluzywną Bramę Słoneczną (również zwany Inti Punku).
Dobra wiadomość jest taka, że jest dużo krótszy, niż można by się spodziewać, mając zaledwie 40 km (25 mil). Złe wiadomości? Znaczna część z tych 40 km to strome, wąskie andyjskie ścieżki górskie na wysokości.
Imperium Inków (które jako największe połączyło Peru, duże części współczesnego Ekwadoru, zachodnią i południowo-środkową Boliwię, północno-zachodnią Argentynę, północne i środkowe Chile oraz niewielką część południowo-zachodniej Kolumbii) stworzyło tysiące kilometrów szlaków łączących jego ważne osady i centra cywilizacji, ale to właśnie ta 4-dniowa trasa znana jest jako jedyny „klasyczny Szlak Inków”.
Zwróć uwagę, że jeśli zobaczysz wycieczkę z mniejszą liczbą dni, będziesz wędrować tylko przez niewielki odcinek trasy.

DLACZEGO JEST TAK POPULARNY?
Szlak to Peru w mikrokosmosie; bujny zielony las chmur pełen ptaków, andyjskie szczyty i strome przełęcze, krajobraz usiany wielowiekowymi ruinami, dostępny tylko dla tych, którzy podążają tą najsłynniejszą ścieżką.
Jakkolwiek naprawdę piękna może być ta wędrówka, prawdziwy powód jej popularności leży na samym końcu tej czterodniowej przygody; przechodząc przez Bramę Słońca, aby zobaczyć w oddali pierwsze magiczne Machu Picchu. Tylko wędrowcy Inca Trail mogą dostać się do Bramy o wschodzie słońca i to właśnie to crescendo, jeden z nowych siedmiu cudów świata, sprawia, że ta wycieczka jest elementem tak wielu „list rzeczy do zrobienia w Ameryce Południowej”.
Wycieczka Szlakiem Inków oznaczała naszą drugą wizytę w Machu Picchu i dotarcie przez Bramę Słońca ze spoconymi brwiami i zmęczonymi stopami, zamiast jechać porannym autobusem z Aguas Caliente z tysiącami innych osób wyraźnie nam podkreślonych, że jest to najlepszy sposób na dotarcie do jedna z najbardziej znanych atrakcji na świecie.
Nie będziesz żałować.
REZERWACJA WYCIECZKI SZLAKIEM INKÓW
JAKIE SĄ POZWOLENIA NA SZLAK INKÓW I CZY POTRZEBUJESZ PRZEWODNIKA?
Od 2002 roku dostęp do Szlaku Inków jest ograniczony do 500 osób dziennie (mniej więcej między 200 turystów i 300 towarzyszących przewodników i tragarzy), niezależnie od pory roku. Oznacza to, że każdy musi wcześniej uzyskać pozwolenie na wędrówkę.
Uzyskanie zezwolenia jest możliwe tylko u zatwierdzonego organizatora wycieczek, który kupuje te dzienne zezwolenia z wyprzedzeniem. Oznacza to, że - chociaż wiele z najlepszych wędrówek w Peru, takich jak Kanion Colca, można zrobić samodzielnie - szlak Inków można pokonać tylko z zatwierdzoną firmą turystyczną, a miejsca są ograniczone.
JAKA JEST NAJLEPSZA PORA ROKU NA WĘDRÓWKĘ SZLAKIEM INKÓW?
Peru ma dwie pory roku - suchą i mokrą - i można wybrać się na Szlak Inków w obu. Każdy ma jednak swoje wady i zalety.
Pora sucha (maj - październik)
Plusy | Szansa na deszcz, jak sugeruje nazwa, jest znacznie zmniejszona i można spodziewać się gorących, suchych poranków i popołudni.
Wady | Pora sucha zbiega się również z sezonem turystycznym w Peru (czerwiec - sierpień), więc Szlak Inków każdego dnia będzie miał pełną przepustowość. Oznacza to pełniejsze kempingi i większy ruch na szlaku (chociaż wycieczki starają się to rozłożyć). Zapotrzebowanie na wycieczki wzrasta również w porze suchej, więc naprawdę musisz zarezerwować własną wycieczkę z większym wyprzedzeniem (z reguły jest to sześć do siedmiu miesięcy, ale spotkaliśmy ludzi, którzy zarezerwowali rok wcześniej, aby zapewnić sobie miejsce) . Na koniec nasz przewodnik powiedział nam, że nocne temperatury w porze suchej znacznie spadają, więc spodziewaj się zimnych nocy w namiocie.
Pora deszczowa (listopad - kwiecień)
Wędrowaliśmy z G Adventures na początku grudnia, więc byliśmy gotowi na kilka deszczowych dni. Na szczęście bogowie pogody kibicowali nam i mieliśmy tylko jeden ulewny deszcz i jeden poranek gęstej mgły - jak powiedział nam nasz przewodnik, nie zawsze tak będzie w przypadku osób wędrujących Szlakiem Inków w sezon deszczowy.
Plusy | Mniej popularny czas na wędrówki, więc liczba osób, z którymi dzielisz szlak, jest znacznie mniejsza, podobnie jak tłumy w Machu Picchu. Wycieczki są nieco tańsze i łatwiejsze do rezerwacji z zaledwie kilkutygodniowym wyprzedzeniem (gość z naszej wycieczki zarezerwował swoje miejsce zaledwie tydzień przed rozpoczęciem podróży). Temperatury w nocy są również mniej chłodne.
Wady | Wędrówki i biwakowanie w deszczu przez cztery dni nigdy nie są zabawne, więc zwiększasz na to szansę. Jeśli występują znaczne opady deszczu, warunki wędrówek stają się śliskie i trudniejsze.
Pamiętaj, że Szlak Inków jest zamknięty w lutym dla wszystkich, aby umożliwić jego uzupełnienie.
Jeśli czytasz powyższe i myślisz, że żadne z nich nie brzmi teraz zachęcająco, nie bądź zbyt przygnębiony - Szlak Inków można wędrować przez cały rok, a właśnie przedstawiliśmy najgorsze wady każdego sezonu, abyś nie nie mam żadnych przykrych niespodzianek!

CZY MUSISZ WCZEŚNIEJ ZAREZERWOWAĆ WYCIECZKĘ SZLAKIEM INKÓW?
Krótko mówiąc, tak.
Jeśli wędrujesz w porze suchej (w szczycie), powinieneś dokonać rezerwacji raczej wcześniej niż później. Jeśli wybierasz się na wycieczkę Szlakiem Inków w porze deszczowej, możliwa jest trochę bardziej spontaniczna, chyba że masz na myśli bardzo konkretne daty, w których sensowne jest dokonanie rezerwacji wcześniej niż później.
Czytasz to i masz nadzieję na ostatnią chwilę? Z pewnością można go znaleźć, ale opcje dotyczące firm turystycznych i dat będą znacznie ograniczone.
CZY ISTNIEJĄ OGRANICZENIA WIEKOWE?
Nie ma minimalnego ani maksymalnego wieku dla turystów na szlaku Inków, ale firmy turystyczne będą działać zgodnie z własnymi wytycznymi i zasadami (np. Minimalny wiek G Adventures to 12 lat). Osobiście nie polecamy wyprawy nikomu poniżej 14 roku życia ze względu na dynamikę grupy.
Jeśli jesteś trochę starszy i potrzebujesz inspiracji, Alan Goldin jest najstarszym zarejestrowanym wędrowcem szlaku w wieku 84 lat, podczas gdy trzech naszych lokalnych tragarzy miało 62 lata!

ILE KOSZTUJE SZLAK INKÓW?
Wszystkie firmy obsługujące Szlak Inków muszą być zarejestrowane i posiadać specjalną licencję operatora, która jest odnawiana co roku. Wiele z tych firm jest założonych tylko po to, aby zapewnić określone prywatne wycieczki w sezonie, a pozostałe oferują całoroczne wyprawy . Każdego roku do listy dodawani są nowi operatorzy, więc jak możesz sobie wyobrazić, jakość, doświadczenie i oferowany sprzęt będą się znacznie różnić.
Wycieczki szlakiem Inca Trail kosztują od 550 GBP / 699 USD / 611 EUR na osobę do 1500 GBP / 1900 USD / 1670 EUR; jeśli widzisz cenę niższą niż dolna granica tego zakresu, bądź bardzo sceptyczny. Jeśli widzisz wyższą cenę niż ta, będziesz albo na bardzo luksusowej wycieczce, albo prawdopodobnie dokonasz rezerwacji za pośrednictwem biura podróży. Pamiętaj, że oprócz narzutu na ceny, wycieczki Inca Trail zarezerwowane za pośrednictwem agencji często po prostu umieszczają Cię na dostępnej wycieczce z jednym z kilku lokalnych operatorów, więc masz bardzo niewielką kontrolę nad jakością ostatecznego dostawcy i składu grupy .
Należy również pamiętać, że pozwolenia wydawane są tylko z imieniem i nazwiskiem turysty oraz numerem paszportu, a po dokonaniu rezerwacji są niezmienne i niezbywalne. Jeśli zdarzy się, że zmienisz paszport między dokonaniem rezerwacji a przybyciem do punktu kontrolnego przy wejściu na km 82 (gdzie sprawdzają paszport), skontaktuj się z biurem podróży, aby uzyskać poradę.
PRZYGOTOWANIE DO SZLAKU INKÓW
Gdy zarezerwujesz wycieczkę i zdecydujesz się na wędrówkę, musisz osiągnąć kilka kluczowych kamieni milowych, zanim dotrzesz w okolice Ameryki Południowej. Przygotowanie do Szlaku Inków to nie tylko przypadek wrzucenia do plecaka niezużytych butów turystycznych i nadziei na najlepsze, ale raczej zrobienie tego, co niezbędne, aby zapewnić sobie udaną i niezapomnianą przygodę w peruwiańskich górach z wszystkich właściwych powodów!
CO MUSISZ SPAKOWAĆ NA SZLAK INKÓW?
Pakuj lekko, sprytnie i spakuj na dwie bardzo różne temperatury - to kluczowa rada dla każdego doświadczenia w Inca Trail. Jest jednak kilka kluczowych rzeczy, które należy wiedzieć o transporcie bagażu i sprzętu podczas wędrówki, zanim jeszcze pomyślisz, czy naprawdę potrzebujesz tej dodatkowej pary spodni.
Lokalni tragarze, od 18-latków o świeżej twarzy do sękatych górali, są niedocenionymi bohaterami każdej przygody na Szlaku Inków

KIEDY + GDZIE MUSISZ BYĆ W PERU
Można zarezerwować dłuższą wycieczkę po Peru, która obejmuje Szlak Inków, lub po prostu włączyć ją do własnej niezależnej przygody w Peru i Ameryce Południowej. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, wszystkie drogi będą prowadziły do Cusco - punktu startowego większości wycieczek szlakiem Inków.
Cusco, w południowo-wschodniej części Peru, na szczęście podwaja się jako jedno z najpopularniejszych miejsc docelowych w kraju ze względu na swoją historię i pozycję jako punkt dostępu do Świętej Doliny i Machu Picchu, więc każda trasa Peru gwarantuje, że zawiera co najmniej kilka nocy tutaj. Jeśli jeszcze nie zaplanowałeś swojej wizyty, przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych rzeczach do zrobienia w Cusco .
Cusco jest wyjątkowo łatwe do osiągnięcia z różnych części Peru, ale nie ma bezpośrednich lotów do Cusco z USA, Kanady czy Europy. Zamiast tego są to najlepsze opcje:
Loty | Leć na międzynarodowe lotnisko Jorge Chavez w Limie, stolicy Peru , i przesiądź się na jeden z częstych lotów z Lima - Cusco, obsługiwanych przez kilka linii lotniczych. Są one niezmiennie tanie (od 45 GBP / 60 USD / 50 EUR na osobę), niezawodne i zajmują tylko 90 minut.
Jeśli jesteś już w Peru lub gdzie indziej w Ameryce Południowej, lot z Limy - Cusco jest najszybszą i najbardziej rozsądną opcją.
Autobus | Jeśli podróżujesz z Arequipy , najlepszym rozwiązaniem jest nocny autobus do Cuzco. Autobusy nocne w Peru mają od podstawowego po niewiarygodnie wysoki standard - zalecamy zapoznanie się z opcjami i rezerwację online przez RedBus.
Jest autobus, który jeździ z Limy do Cusco, ale trwa to 24 godziny i nie warto jechać w te dni, ponieważ loty są tak wszechobecne i niedrogie (zaufaj nam, tę podróż autobusem odbyliśmy w 2015 roku!)
Pociąg | Jest pociąg, który kursuje z Cusco - Ollantaytambo - Aguas Calientes (miasto Machu Picchu), ale jest to naprawdę usługa turystyczna i nie ma znaczenia, aby dotrzeć do Cusco.
Po przybyciu do Cusco cały transport na szlak i podróż powrotna do Cusco z Machu Picchu zostanie zorganizowany przez firmę turystyczną i wliczony w ogólną cenę wycieczki. Będzie to obejmować prywatny minibus do Ollantaytambo i km 82 (punkt początkowy Szlaku Inków) oraz pociąg lub minibus z powrotem do Cusco.

CZY POTRZEBUJESZ SPECJALNEGO UBEZPIECZENIA INCA TRAIL?
Posiadanie niezbędnych ubezpieczeń z wyprzedzeniem jest wymogiem każdej wycieczki po Inca Trail.
Warto zauważyć, że nie wszystkie standardowe, gotowe polisy ubezpieczeniowe podróżne obejmują czynności na wysokości (w tym Szlak Inków), więc musisz upewnić się, że jest to ubezpieczone przy zakupie polisy na jedną lub wiele podróży.
JAK TRUDNA JEST WYCIECZKA SZLAKIEM INKÓW?
Miejmy nadzieję, że powyższe stwierdzenie jasno pokazało, że Szlak Inków nie jest tak trudny ani wymagający, jak mogłoby się wydawać, ale osobiste wrażenia z wędrówki każdej osoby będą bardzo subiektywne w oparciu o twoją kondycję, doświadczenie wędrówki, podejście grupy, nastawienie, warunki pogodowe na trasę i kilka innych czynników. Drugi dzień wędrówki, który prowadzi z kempingu aż do Przełęczy Martwej Kobiety na wysokości 4200 metrów (13,776 stóp) jest powszechnie uważany za najtrudniejszy dzień wędrówki.
Należy tu zwrócić uwagę na trzy ważne kwestie:
1: Szlak Inków nie polega na kończeniu każdego dnia tak szybko, jak to możliwe; czuliśmy, że nasza grupa mogłaby trochę dłużej przebywać na odcinkach wędrówki i zwolnić tempo. Rozkoszuj się trasą, zamiast próbować ustanowić rekordowe tempo (a przy okazji nigdy tego nie zrobisz - obecnie tragarze to 3 godziny i 23 minuty. Jest nawet maraton !).
2: Najlepsze firmy turystyczne mają głównego przewodnika i pomocnika przewodnika - jeden będzie prowadził z przodu grupy, a drugi pozostanie z tyłu. Mają doświadczenie we wspieraniu członków grupy, którzy mogą borykać się z trudnościami lub wolniej niż pozostali, i zapewniają, że doświadczenie każdego jest najlepsze możliwe w danych okolicznościach. Jeśli masz problemy, ich zadaniem jest kontrolowanie sytuacji, pomoc w dotarciu do obozu, a także zarządzanie ogólnym harmonogramem grupy.
3: To niesamowite przyjaźnie, które mogą wynikać z walki i wytrwałości. Jeśli jesteś jednym z szybszych w grupie, nie zrujnuj doświadczenia innej osoby, karcąc ją za to, że trwa to dłużej - każdy ma własne wyzwania, okoliczności i powody, dla których warto być na Szlaku, a przyjaźń i pozytywne doświadczenia są bardziej prawdopodobnie rozkwitnie, wspierając kogoś w jego walce. Jak powiedział nam nasz przewodnik Elias, kluczową rzeczą dla wszystkich, aby poprawić ogólne wrażenia na Szlaku Inków, jest „pozytywne nastawienie psychiczne”.
POTRZEBUJESZ KIJKÓW TURYSTYCZNYCH?
Kijki turystyczne nie są niezbędne na Szlaku Inków; można to zrobić w 100% bez nich. Jednak korzystanie z nich gwarantuje, że wędrówka będzie łatwiejsza dla wielu osób i spowoduje mniej dolegliwości bólowych podczas i po szlaku.
KIEDY DOTRZESZ DO MACHU PICCHU?
Powszechnym błędnym przekonaniem na temat Szlaku Inków jest to, że pozwoli ci być jednym z pierwszych ludzi w Machu Picchu - to po prostu nieprawda, ponieważ znacznie łatwiej jest przedostać się przez jego bramy tuż po otwarciu, jeśli zostaniesz w Aguas Calientes poprzedniej nocy i wędrować lub wsiadać do autobusu. Zamiast tego jesteś traktowany na wejście pod Sun Gate tuż po wschodzie słońca (spodziewaj się około 6-7 rano), a następnie cudowne zejście do niezatłoczonego Machu Picchu ze specjalnymi widokami przez całą drogę (zaufaj nam, jest znacznie lepiej niż ustawianie się w kolejce na boisku czarnych Aguas od 4 rano, aby dostać się do pierwszego autobusu do tej pory w kolejce do bramki biletowej).
Bilet na autobus wahadłowy za 12 USD (30 minut) do Aguas Calientes będzie wliczony w cenę wycieczki i bilet dostarczony w ciągu dnia przez przewodnika.
CZY WYCIECZKA SZLAKIEM INKÓW OBEJMUJE BILET WSTĘPU DO MACHU PICCHU?
Tak, koszt wejścia jest wliczony w cenę wycieczki i obowiązkiem firmy turystycznej jest zajęcie się tym wszystkim i dostarczenie biletu w dniu wejścia na miejsce. Aby poznać wszystkie istotne szczegóły dotyczące niezależnego zwiedzania Machu Picchu.
ILE CZASU BĘDZIESZ MIEĆ W MACHU PICCHU?
Będzie się to różnić w zależności od trasy, a także może ewoluować, gdy Machu Picchu nadal zmienia swoje własne zasady i ograniczenia, aby złagodzić obawy UNESCO , ale podczas naszej własnej wycieczki cieszyliśmy się pełnym porankiem na zwiedzanie Machu Picchu od około 7 rano do 12. Obejmowało to również wycieczkę z przewodnikiem po miejscu.
Krótko mówiąc, będziesz miał dużo czasu na zwiedzanie Machu Picchu i zrobienie wspaniałych zdjęć, zanim nadejdą hordy jednodniowych wycieczkowiczów.

WYPOSAŻENIE + ZAKWATEROWANIE NA SZLAKU INKÓW
Jeśli nigdy wcześniej nie biwakowaliście, to wszystko się zmieni! Na Szlaku Inków nie ma hoteli, a jedyne dostępne zakwaterowanie to namiot i śpiwór na łonie natury.
Wszystkie namioty są dwuosobowe, co oznacza, że będziesz dzielić z przyjacielem / drugą połową lub losowo przydzielonym członkiem tej samej płci. Dla tych, którzy wolą więcej prywatności, możesz dodatkowo zapłacić za własny jednoosobowy namiot.
Tragarze niosą wszystkie namioty na szlaku, ale to Ty będziesz odpowiedzialny za wliczenie śpiwora i karimaty do limitu 6 kg worka sportowego.
CZY MUSISZ CODZIENNIE ROZBIJAĆ OBÓZ?
Na Szlaku Inków doświadczyliśmy relatywnego luksusu, ponieważ tragarze byli odpowiedzialni za rozstawianie namiotów każdego popołudnia przed zbliżeniem się do obozu, a także za zdejmowanie ich i pakowanie rano.
JAKI SPRZĘT KEMPINGOWY MUSISZ ZE SOBĄ ZABRAĆ?
Jak wspomniano, firma turystyczna zapewni namioty, a tragarze będą nosić większość sprzętu kempingowego. Jesteś jednak odpowiedzialny za zabranie własnego śpiwora, który można przechowywać w ramach limitu 6 kg worka marynarskiego. Mamy te doskonałe, lekkie śpiwory , ale można je również wypożyczyć - pamiętaj tylko, że te dostępne do wypożyczenia są nieporęczne i ważą około 2 kg.
W zestawie znajdowała się bardzo cienka karimata, którą nosił portier, ale można było również wypożyczyć cienki materac dmuchany za S / 45/10 GBP / 13 USD / 11 EUR, który musiał być przechowywany w torbie (i zważony) około 1 kg).
Jeśli planujesz wypożyczyć śpiwór i dmuchany materac, pamiętaj, że zajmie to ponad 50% Twojego limitu 6 kg, a także zajmie większość miejsca dostępnego wewnątrz worka sportowego.
Bez względu na to, jaki sprzęt przyniesiesz, możesz nie zawsze wyspać się najlepiej - a wieczorem może być dość chłodno - ale to wszystko jest częścią doświadczenia! Pamiętaj tylko, aby trzymać w środku buty, torby i kijki trekkingowe na wypadek deszczu w nocy lub zaciekawionego psa węszącego wokół ...
JAKA JEST SYTUACJA W TOALECIE I PRYSZNICU?
Najgorszą częścią wędrówki Szlakiem Inków nie jest wysokość ani strome podjazdy, ale raczej opcje toalet dostępne na trasie.
Na każdym kempingu dostępne są toalety, ale często są to prymitywne toalety kucane, a ponieważ kempingi są tak odległe i przepełnione, czystość, co zrozumiałe, nie jest najwyższa.
Pamiętaj, aby zabrać ze sobą własny papier toaletowy i środek do dezynfekcji rąk i po prostu trzymać nos (i być może także zamknij oczy), kiedy musisz iść. Przez pierwsze dwa dni szlaku są też lokalni mieszkańcy, którzy ustawili toalety dla wędrowców (ładowanie S /. 1)… i jest też busz. Pamiętaj tylko, że 2 sole które zapłacisz, aby wejść do nowoczesnych, czystych toalet w Machu Picchu, będą bardzo dobrze wydane.
Jeśli chodzi o prysznice, odkryliśmy podczas naszych różnych kilkudniowych wycieczek grupowych, że ludzi można podzielić na dwa obozy:
1. Tych, którzy raczej wezmą zimny prysznic niż być trochę śmierdzący
2. Ci, którzy zechcą być bardzo śmierdzący z powodu zimnego prysznica.
Z prysznica leci zimna woda, któa rozpoczęła swoją podróż w postaci śniegu niezbyt wysoko w górę.
CZY NA SZLAKU INKÓW JEST INTERNET?
Nie, i to jest jedna z najlepszych rzeczy w tym.
Zamiast tego ty i twoja grupa spędzicie wieczór rozmawiając przy plastikowych kubkach gorącej herbaty, grając w karty lub leniuchując razem na łonie natury. Twoja ostatnia szansa na skorzystanie z internetu lub niezawodny sygnał telefoniczny będzie w Ollantaytambo, a pierwsza poza Machu Picchu lub w Aguas Calientes.
JAKIE SĄ POSIŁKI NA SZLAKU INKÓW?
Największą niespodzianką dla nas obojga na Szlaku było to, jak niesamowite było dostarczanie jedzenia każdego dnia.
Całe jedzenie, oprócz przekąsek po drodze (chociaż dostaliśmy również torbę przekąsek), jest wliczone w cenę wycieczki z góry - i nie będziesz musiał kiwnąć palcem, aby je przygotować lub umyć. Zamiast tego przy stole w prowizorycznej jadalni namiotowej poczęstowano nas trzydaniowymi obiadami i kolacjami oraz porządnym śniadaniem. O dziwo, żaden posiłek nie był taki sam jak poprzedni (spodziewaliśmy się dużo makaronu!).
Typowy obiad składał się ze świeżej gorącej zupy, obfitego dania głównego, a na zakończenie coś słodkiego - wszystko popijane na koniec filiżankami herbaty. Ostatniej nocy dostaliśmy nawet bufet!
CZY MOŻNA KUPIĆ PRZEKĄSKI NA SZLAKU INKÓW?
Oczekuje się, że będziesz przynosić i nosić własne przekąski, chociaż nasza trasa zapewniła nam torbę z przekąskami w pierwszym dniu szlaku (my zakończyliśmy go ostatniego dnia, inni ukończyli go drugiego dnia). Warto je kupić w Cusco lub Ollantaytambo, chociaż w pierwszym i drugim dniu szlaku na szlaku znajdziecie kobiety z prowizorycznymi straganami z napojami, ciastkami i słodyczami.
CZY NA SZLAKU INKÓW JEST WODA PITNA?
Wycieczki powinny zapewnić ci oczyszczoną, bezpieczną do picia wodę w obozie każdej nocy i rano; to oprócz napojów zakupionych z wyprzedzeniem i po drodze (i tych niekończących się filiżanek herbaty popijanych w obozie) powinno wystarczyć, abyś był dobrze nawodniony.
Jednak zmniejszenie śladu plastikowego i wpływu podróżnych jest czymś, co bardzo nas interesuje, dlatego ważne jest, aby pamiętać, że najlepszym sposobem na zagwarantowanie dużej ilości bezpiecznej do picia wody na Szlaku Inków (i podczas przyszłych wędrówek) jest inwestowanie w butelce Lifestraw , która ma wbudowany filtr usuwający 99,9% szkodliwych bakterii.
Jeśli nie zainwestujesz w jedną z tych doskonałych butelek, które wypróbowaliśmy i przetestowaliśmy, to przynajmniej weź ze sobą butelkę wielokrotnego napełniania .
ILE PIENIĘDZY POWINIENEŚ WNIEŚĆ NA SZLAK INKÓW?
Zdecydowana większość kosztów zostanie pokryta z góry ceny wycieczki, ale po drodze jest kilka kosztów, za które musisz przynieść gotówkę:
Przekąski i napoje od straganów
Opłaty za wstęp do toalety (zwykle 1 sol, 2 podeszwy w Machu Picchu)
Wskazówki dla tragarzy i przewodników (więcej na ten temat poniżej).
Lunch w Aguas Calientes.
Rozsądnie jest brać te pieniądze w postaci mniejszych banknotów i monet.
Ponieważ nasza wycieczka trwała tak naprawdę siedem dni, w tym czas w Cusco i Ollantaytambo, potrzebowaliśmy również gotówki na pokrycie kilku posiłków, a także wydania pieniędzy na pamiątki w Świętej Dolinie. Więc cokolwiek zrobisz, nie lekceważ, ile gotówki będziesz potrzebować - powiedzielibyśmy przynajmniej S /. 300 na osobę w sekcji poświęconej szlakom.

NAPIWKI NA SZLAKU INKÓW
Bez względu na to, z jaką firmą wycieczkową wybierzesz się na Szlak Inków, będziesz musiał dać napiwek personelowi pomocniczemu tragarzy i przewodników. Po spędzeniu czasu na Szlaku nie ma wątpliwości, że ci tragarze zasługują na dodatkową gotówkę, aby docenić ich znakomitą pracę i wesprzeć własne wysiłki w życiu.
Wśród porad różnych firm turystycznych online, zalecenia dotyczące napiwków wynoszą średnio S. / 100-150 (23-35 GBP / 30-45 USD / 26-40 EUR) na turystę dla grupy tragarzy i kucharzy (którzy zadbają o dzieląc go między sobą). Dla twojego głównego i asystenta przewodnika, S. / 25-50 (6-12 £ / 8-15 $ / 6,5-15 €) dla pierwszego i S. / 10 - 25 (2,5-6 £ / 3-7,5 $ / 2,5 €) -6,5) dla tego ostatniego jest zalecane na wędrowca.
Napiwki nie są obowiązkowe i masz prawo włożyć więcej, mniej lub w ogóle nic.
ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO NA SZLAKU INKÓW
Dobra kondycja, aklimatyzacja, kilka próbnych wędrówek w domu, nawodnienie organizmu, noszenie butów turystycznych i wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa i zdrowia podczas tej wędrówki; jeśli dotarłeś tak daleko w naszym przewodniku po szlaku Inków i skorzystałeś z naszych rad, po dotarciu na szlak powinieneś mieć bardzo niewiele problemów.
CZY NA SZLAKU INKÓW DOSTANĘ CHOROBY WYSOKOŚCIOWEJ?
Wiele z najpopularniejszych miejsc w Peru, takich jak Cusco i Arequipa , znajduje się na dużych wysokościach; Oznacza to, że dla każdego, kto planuje podróż do Peru, zrozumienie choroby wysokościowej (i sposobów jej uniknięcia) jest niezwykle ważne. W rzeczywistości nieprawidłowe podejście do wysokości jest jednym z największych błędów podróżników w Ameryce Południowej.
Najlepszym sposobem na zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia choroby wysokościowej i / lub jej skutków jest uwzględnienie w planie podróży po Peru wystarczająco dużo czasu, aby zaaklimatyzować się do panujących warunków. Oznacza to, że przybycie do Cusco, które znajduje się na wysokości 3339 m (11151 stóp) nad poziomem morza i wyruszenie następnego dnia na męczącą wędrówkę lub nawet rozpoczęcie Szlaku Inków, jest niezwykle głupie. Twoje ciało potrzebuje czasu, aby się dostosować!
Dobrą praktyczną zasadą jest zapewnienie sobie i swojemu ciału dwóch łatwych dni na wysokości na zaaklimatyzowanie się do zmiany i utrzymanie dobrego nawodnienia organizmu przez cały czas. W naszej 10-osobowej grupie trzy osoby czuły wysokość pierwszego dnia wycieczki z powodu braku aklimatyzacji, ale przy większej ilości czasu, wody i zdrowej dawki herbaty z koki (odwieczne peruwiańskie lekarstwo!) Wkrótce dostosowany i nie miał żadnych problemów w pierwszym dniu samej wędrówki.
A CO Z LEKAMI?
Oczywiście opieka medyczna i udogodnienia na Szlaku Inków prawie nie istnieją, więc musisz zabrać ze sobą wszystkie wymagane leki i trzymać je przy sobie lub w plecaku. Jeśli masz jakiekolwiek wcześniejsze wymagania zdrowotne, poinformuj o tym biuro podróży podczas rezerwacji, a także przypomnij dyrektorowi generalnemu przed wyruszeniem w podróż.
NIE OSZCZĘDZAJ NA UBEZPIECZENIU PODRÓŻNYM
Wspominaliśmy o tym wcześniej, ale mając świadomość, że jest to tak ważny zakup przed wejściem do Peru, pomyśleliśmy, że poprawne będzie wspomnienie o tym ponownie w tym miejscu.
Pomimo twoich najlepszych wysiłków (jak również wysiłków twojego CEO, tragarzy itp.), Sprawy mogą się nie udać; jeśli zachorujesz podczas wędrówki i nie będziesz w stanie samodzielnie wrócić, bez ubezpieczenia podróżnego, Twoja ewakuacja szybko stanie się droga. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że twoje standardowe ubezpieczenie podróżne, uniwersalne, uniwersalne prawie na pewno nie obejmie choroby na znacznej wysokości - musisz kupić dodatek, który specjalnie obejmuje wędrówki na dużej wysokości.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy masz prawo do uprawiania turystyki pieszej Szlakiem Inków, porozmawiaj ze swoją firmą ubezpieczeniową. Na koniec upewnij się, że masz przy sobie numer polisy, ubezpieczyciela i numer kontaktowy w nagłych wypadkach podczas wędrówki.