Ayia Napa

Atrakcje turystyczne Ayia NapaDo niedawna Ayia Napa była spokojną wioską rybacką położoną około 40 km na wschód od Larnaki, z dostępem do niewielkiego portu. Jednak po przejęciu przez Turków Famagusty, Ayia Napa musiała przejąć ważną rolę kąpieliska. Dzisiaj to jeden z najpopularniejszych kurortów. Jest stolicą rozrywki, pełną barów, kafejek, pubów, dyskotek, hoteli oraz sklepików. Latem jest to jedno z najgorętszych miejsc rozrywkowych Europy. Słynie z kryształowo czystej wody i urokliwych plaż, w tym z jednej z najpiękniejszych na świecie – Nissi Beach. Plaża ta, rozciągająca się na 2 km wybrzeża oferuje wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, a także kawiarni i pubów. Wszystkie plaże w mieście posiadają niebieską flagę UE. Można tu uprawiać wiele różnego rodzaju sportów wodnych jak nurkowanie, żeglarstwo czy windsurfing. Najdłuższe kolejki ustawiają się przed Aquapark Water World. Spędzają tu czas nie tylko dzieci, ale równie wielką popularnością cieszy się to miejsce wśród dorosłych turystów. Znajduje się tu wiele basenów oraz przeróżne zjeżdżalnie.
Podobno Ayia Napa została odkryta przypadkiem przez myśliwego podczas polowania. Pierwsi mieszkańcy byli przybyszami z Grecji, którzy w obawie przed epidemią dżumy byli zmuszeni opuścić Saloniki.
W Ayia Napa znajduje się przepiękny, wydrążony w skale klasztor o nazwie Ayia Napa. To właśnie od niego wzięła się nazwa miasta. Osobliwością tutejszych wód jest, „potwór morski” przypominający krzyżówkę morświna i smoka. Do tej pory odnotowano kilkanaście zgłoszeń obserwacji tego stworzenia.