Barro Colorado

Atrakcje turystyczne Barro ColoradoBarro Colorado to ogromny, liczący około 1500 hektarów rezerwat przyrody. Założony został w 1923 roku, a od 1946 roku zarządzany przez Instytut Smithsona. Od 1979 roku stanowi miejsce badań nad lasami tropikalnymi i tropikalną przyrodą. Ponieważ jest to ważna stacja badawcza, wyposażona w nowoczesne urządzenia laboratoryjne, zwiedzanie wyspy możliwe jest tylko z przewodnikiem i dostępne dla niewielkiej grupy turystów każdego dnia. Spotkać tu można naukowców z całego świata prowadzących swoje badania. Jedynym sposobem dostania się na wyspę jest wykupienie wycieczki w lokalnym biurze podróży.
Wycieczka rozpoczyna się w Panama City, po czym po przejechaniu 40 kilometrów trafiamy do miejscowości Gamboa. Z Gamboa o 07:15 w dni powszednie oraz o 8:00 w weekendy wyruszamy na interesujący rejs statkiem. Po dotarciu na wyspę przewodnik dostarczy odwiedzającym informacji dotyczących historii naturalnej wyspy i przygotuje grupę na spacer szlakiem po wyspie. Spacer trwa od 2,5 do 3 godzin po ścieżce dydaktycznej. Trasy są 2-kilometrowe, czasem dość strome, jednak często przewidziano postoje na odpoczynek, podziwianie przyrody i wyjaśnienia przewodnika. Po zakończeniu wędrówki przewidziano czas na lunch oraz zadawanie pytań. Łódź powrotna odpływa o 15:40 w dni robocze i 14:30 w weekendy.
W trakcie wędrówki natkniemy się na większą lub mniejszą ilość z 1369 skatalogowanych gatunków roślin, 115 gatunków ssaków - z czego 74 gatunki to nietoperze, 366 gatunków ptaków i 90 gatunków płazów i gadów.