Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Bled

Atrakcje turystyczne BledBled i jego okolica dzięki swojemu naturalnemu pięknu jest jednym z najpiękniejszych miejsc wypoczynkowych w Alpach oraz jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na turystycznej mapie Słowenii. Na okładkach wielu przewodników zobaczymy krajobraz Jeziora Bledzkiego z barokowym kościołem na wyspie, zamkiem górującym nad miastem i Alpami w tle.
Bled charakteryzuje się leczniczym klimatem umiarkowanym oraz wodami termalnymi. Szczyty Alp Julijskich - Jelovice, Pokljuka i Karavank nie tylko chronią miasteczko przed chłodnymi frontami północnymi, ale też odbijając się w gładzi jeziora zapewniają spokojny, przepełniony pięknem odpoczynek. Gejzery wód termalnych w dnie jeziora zapewniają najdłuższy sezon kąpielowy ze wszystkich alpejskich jezior. Naturalne piękno, ciekawa historia i wyjątkowe położenie geograficzne na południu Alp sprawiają, że Bled jest rajem dla turystów, a jego panorama z zamkiem, jeziorem oraz wysepką sprawiają, ze jest on znany i rozpoznawany prawie na całym świecie. Okolice Bledu oferują całe mnóstwo atrakcji i piękna. Spośród wielu szczególnie warto wymienić:
- Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Położony jest na wyspie na jeziorze Bled. Legenda głosi, że powstał na miejscu zniszczonej w czasie walk z chrześcijanami pogańskiej świątyni bogini Živy – patronki miłości. Legenda ta została częściowo potwierdzona poprzez znaleziska archeologiczne. Pierwotnie znajdował się tu kościół romański, przebudowany jednak później na styl gotycki. Świątynia ta została zniszczona na początku XVI wieku w trakcie trzęsienia ziemi. Wiele lat później powstał na jej miejscu obecny, barokowy kościół. Obok kościoła znajduje się dzwon życzeń z 1543 roku, w który każdy może uderzyć. Z tego powodu, w ciągu całego dnia, po tafli jeziora niesie się jego ton. Na wyspę najwygodniej jest dopłynąć łodziami pasażerskimi lub samodzielnie wypożyczyć łódź.
- Wąwóz Vintgar. Warto zobaczyć ten 1600 metrowy wąwóz idąc dróżką prowadzącą przez mosty i tzw. Žumrowe galerie. Trasa kończy się mostem nad wspaniałym wysokim na 16 metrów wodospadem rzecznym Šum. Warto wybrać widokową wędrówkę przez Hom do historycznego kościółka św. Katarzyny, po drodze podziwiając przepiękne widoki na Karavanki, Bled i okolicę oraz masyw Triglav.
- Pokljuka to wysoka hala położona na wysokości od 1100 do 1400 metrów. Porośnięta jest ciemnymi świerkowymi lasami, które przeplatają górskie paśniki, zwane tu planinami. Na planinach tych do dzisiaj wypasa się bydło w czasie od czerwca do września, a od pasterzy można kupić świeże mleko i sery. Hala Pokljuki kończy się łańcuchem górskim, który rozciąga się od Debele Peči przez Lipanski Vrh, Mali i Veliki Draški Vrh do Tosca. Widoki przy ładnej pogodzie zapierają dech w piersiach. Dla turystów decydujących się na przejście całego szlaku przygotowano schronisko na Lipanci.
- Jelovica to hala podobna do Pokljuki, wznosząca się na południe od Bledu. Wejść można nią od strony miejscowości Radovljica i przejść przez Lancovo na Talež, Goško Ravan i Vodiško Planino lub od strony miasteczka Bohinjska Bistrica i wsi Nemški Rovt i wspiąć się na Rovtarico lub Rakitovec.
- Izvoščki lub "fijakerji", to odpowiednik polskiej bryczki, która zabierze nas na wycieczkę wokół jeziora oraz na zamek. Dla chętnych jest przygotowanych kilka tras po okolicy. Od wąwozu Vintgar, przez wieś Gorje, Podhom i Zasip lub przez Mlino, Selo, Ribno, Bodešče in Koritno, Inne trasy prowadzą do parku golfowego lub do miejscowości Šobec.
- Tradycyjny rejs na bledzką wysepkę łódką "Pletna". Miejscowi mówią, że będąc w Bledzie trzeba koniecznie zadzwonić dzwonem życzeń. Ponieważ znajduje się on w dzwonnicy na wysepce, najłatwiej dostać się tam łódką - Pletna. W trakcie rejsu przewidziano półgodzinny postój na wysepce. Łódki czekają na turystów na przystani w Termalnym parku, przed hotelem Park, na tzw. Mlinem i w centrum wioślarskim.