Blue Grotto

Atrakcje turystyczne Blue GrottoNiedaleko klifów Dingli znajduje się bardzo ciekawe miejsce – Blue Grotto. Nazwę temu miejscu nadano dzięki znajdującym się tu licznym grotom i jaskiniom, wyrzeźbionym przez wzburzone morskie fale, wewnątrz których woda przybiera błękitny kolor. Blue Grotto leży na południowym brzegu Malty i jest jedną z największych atrakcji turystycznych wyspy. Szczególną trakcją jest tu rejs po grotach. Ściany grot mienią się różnymi kolorami, od błękitów, przez kobalty, po odcienie fioletowego a nawet pomarańczowego. Grę świateł i kolorów można obserwować tylko przy słonecznej pogodzie, gdy promienie słońca padają pod odpowiednim kątem i oświetlają skalne ściany. Zwiedzanie jaskiń odbywa się tylko i wyłącznie z pokładu łodzi. Z brzegów jaskinie są niewidoczne, więc jeśli ktoś się tu wybrał specjalnie by pozwiedzać groty, musi wydać 8 euro na wycieczkę łodzią. Rejs trwa 30 minut i w tym czasie zobaczymy kilka jaskiń, grot, możemy podziwiać wysokie klify i piękne zatoczki. W szczycie sezonu, podczas planowania przyjazdu tutaj,  należy wziąć pod uwagę kolejki do kasy a następnie do łódek. Podczas miesięcy zimowych pogoda i woda są bardziej nieprzewidywalne i organizacja rejsu może nie dojść do skutku.
Najbliżej położonymi miasteczkami są Zurrieq i Qrendi. Na południe od Qrendi znajdziemy miejsce, które nazywa się Il-Maqluba. Jest to szeroka wyrwa w ziemi utworzona przez zapadnięcie się leżących w podłożu warstw wapienia. Według legendy jednak znajdowała się w tamtym miejscu miejscowość zamieszkiwana przez grzeszników. Kara boska spowodowała, że miejsce to zostało wrzucone do piekieł. Jednak kraina ciemności też nie chciała tych grzeszników i wioska została wrzucona do morza tworząc wyspę - dzisiejszą Filfę. W sąsiedniej miejscowości Zurrieq, wartym obejrzenia miejscem jest kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej z XVII wieku.
Autobus, którym możemy dojechać do Blue Grotto, zatrzymuje się prawie na skraju skalistej plaży, w której pobliżu czekają łodzie, pływające do Blue Grotto.