Ameryka Południowa

SAJAMA NATIONAL PARK

Nadrzędna kategoria: Ameryka Południowa
in Boliwia
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Boliwia jest nadal nieco pomijanym krajem na utartych szlakach turystycznych przez Amerykę Południową. Podczas gdy większość podróżnych poświęci trochę czasu, aby odwiedzić bardziej znane miejsca, takie jak jezioro Titicaca i Salar de Uyuni, ten kraj w sercu Ameryki Południowej ma do zaoferowania znacznie więcej niż to, co sugerują typowe wycieczki i przewodniki. Naturalny blask Boliwii, zróżnicowana topografia i interesująca kultura powinny sprawić, że będzie to priorytet dla każdego, kto chce naprawdę odkryć Amerykę Południową. Względne oddalenie tego kraju oznacza, że nietknięte piękno jest często łatwiejsze do znalezienia niż w niektórych bardziej znanych turystycznych miejscach w sąsiednich krajach.
Doskonałym tego przykładem jest Park Narodowy Sajama na zachodniej granicy Boliwii z Chile. Pomimo tego, że znajduje się zaledwie kilka godzin od La Paz autobusem lub samochodem, Sajama jest domem dla rozległych widoków wulkanów, nieziemskich formacji skalnych, naturalnych gorących źródeł i tajemniczych starożytnych ruin. Te wspaniałe krajobrazy wraz z bogatą kulturą regionu sprawiają, że Sajama jest idealnym miejscem na przystanek i poznanie prawdziwej duszy Boliwii.
O parku
Sajama to najstarszy park narodowy w Boliwii, utworzony w 1939 r. W celu ochrony lasów na zboczach drzew Queñoa rosnących w regionie, który w tamtym czasie był niszczony przez nadmierne zbiory w celu dostarczania węgla drzewnego do miejsc wydobycia. Park zajmuje łącznie 1002 kilometry kwadratowe altiplano, czyli równiny górskiej, o wysokości od 4000 do 6542 metrów. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 roku i pozostaje jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych obszarów przyrodniczych w kraju.

Lokalna kultura wokół parku również pozostaje dobrze zachowana, z tradycyjnymi zwyczajami i wierzeniami religijnymi. Głównymi mieszkańcami regionu są Indianie Aymara pochodzenia Caranga, zgrupowani w ayllus (typ tradycyjnej społeczności zorganizowanej wokół zasad pracy zbiorowej). Ich głównym zajęciem jest przędzenie przędzy i hodowla zwierząt. W regionie nie ma dużego rolnictwa ze względu na surowy klimat, chociaż komosa ryżowa i ziemniaki są uprawiane w ograniczonych ilościach. Zwiedzający będą zainteresowani tradycyjnymi okrągłymi domami, w których nadal mieszka wielu Ajmarów.

Co zobaczyć
W Parku Narodowym Sajama jest niesamowita liczba rzeczy do zrobienia i zobaczenia. Oczywiście główną atrakcją parku jest zapierająca dech w piersiach przyroda i przyroda. Jego wulkan o tej samej nazwie, oszałamiający pokryty śniegiem Nevado Sajama, jest najwyższym punktem w Boliwii. Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się tą świętą górą: wspinać się na nią, spacerować po niej lub po prostu podziwiać oszałamiający widok, który jest widoczny z dowolnego miejsca w parku. Osoby żyjące na świeżym powietrzu będą również zachwycone wieloma malowniczymi wędrówkami wokół górskich jezior, w tym trasą do pięknej Laguna Huanakota lub 2-dniową wędrówką Lagunas de Altura, która prowadzi przez najbardziej godne uwagi miejsca. Wiele osób odwiedza również Sajamę specjalnie po to, aby zobaczyć liczne gejzery i naturalne gorące źródła (z których niektóre mają właściwości lecznicze i można się w nich kąpać). Spotkania z rodzimą przyrodą są możliwe prawie wszędzie w parku, a na pewno będziesz mieć wiele okazji do zrobienia dobrych zdjęć (zobacz sekcję dziką przyrodę poniżej, aby zobaczyć listę zwierząt, które prawdopodobnie zobaczysz). Miłośnicy obserwacji ptaków powinni udać się nad rzekę Lauca, gdzie można spotkać dziesiątki unikalnych gatunków.

Osoby zainteresowane kulturą i historią również znajdą coś dla siebie w Parku Narodowym Sajama. W pobliżu miasta Tomarapi można znaleźć kilka prehistorycznych malowideł naskalnych sprzed tysiącleci. Najciekawsze atrakcje kulturowe tego obszaru pochodzą jednak od ludu Aymara, który mieszkał tam od wieków. Należą do nich chullpas, rodzaj wieży grobowej zawierającej mumie rodzin szlacheckich. W okolicy znajduje się również kilka starożytnych fortyfikacji ajmara, zwanych pucaras. W pobliżu parku (ale technicznie nie w jego granicach) można również znaleźć linie Sajama, serię tajemniczych linii wyrytych w altiplano. Mając 16 000 kilometrów długości, przez niektórych uważane są za największe dzieło sztuki na Ziemi. Jeśli chodzi o architekturę z epoki kolonialnej, zatrzymaj się w uroczej, malowniczej wiosce Curahuara de Carangas, której kościół został nazwany „Kaplicą Sykstyńską Altiplano” ze względu na piękne obrazy.

Dzikiea przyroda
Park Narodowy Sajama to absolutne marzenie miłośników dzikiej przyrody. Wiele gatunków, które nazywają domem parku, jest unikalnych dla tego regionu, ponieważ ewoluowały specjalnie w celu radzenia sobie z klimatem wysokogórskim. Te szczególne stworzenia, takie jak wigonia i alpaka, są bardzo ważne w mitologii i tradycjach regionu. Poniżej wymieniono tylko kilka z majestatycznych zwierząt, które spotkasz w Sajamie: lama, wigoń, flaming, szynszyl, puma, lis andyjski. Inne gatunki dzikich zwierząt to viscachas, niedźwiedzie, pancerniki, łyski, kondory, kolibry i wiele innych.
Jak odwiedzić
Oczywiście najłatwiejszym sposobem zobaczenia Parku Narodowego Sajama jest zarezerwowanie wycieczki all inclusive z La Paz lub pobliskich miast. Istnieje wiele wycieczek, które zatrzymują się w parku i zwykle można znaleźć coś specjalnie dostosowanego do preferowanych zajęć.

Jednak bardziej ryzykownym (i tańszym) sposobem udania się do Sajamy jest udanie się tam solo. Wiele osób, które chcą biwakować lub wędrować, pójdzie samodzielnie bez przewodnika. Nawet jeśli wolisz pomoc przewodnika, będziesz w stanie znaleźć wiele opcji w pobliskich miejscowościach lub w granicach parku, więc może być tego warte, jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy lub nie. zadowolony z opcji wycieczek, które znalazłeś w La Paz.

Osoby podróżujące samochodem nie będą miały problemu ze znalezieniem parku, który leży przy głównej autostradzie łączącej La Paz z Arica w Chile. Po wejściu do parku większość głównych zabytków i atrakcji jest również dostępna drogą.

Dla tych, którzy chcą podróżować komunikacją miejską, dostępnych jest kilka opcji. Możliwe jest złapanie dowolnego autobusu kursującego między La Paz a Arica; możesz po prostu poprosić o wypuszczenie w pobliżu wejścia do parku. Należy jednak zaznaczyć, że faktyczna wioska Sajama znajduje się 12 kilometrów od głównej autostrady (transport można zorganizować z miejscowości Tambo Quemado na chilijskiej granicy).

Druga, bardziej popularna trasa prowadzi do parku z miejscowości Patacamaya, położonej w połowie drogi między La Paz a Oruro. Między La Paz a Oruro często kursują autobusy, więc wystarczy powiedzieć kierowcy, że chcesz wysiąść na Patacamaya. Po dotarciu do Patacamaya możesz wziąć wspólną furgonetkę (colectivo) do wioski Sajama około 3 godzin drogi.
Kiedy odwiedzić
Najlepszą porą na wizytę w Parku Narodowym Sajama jest pora sucha od kwietnia do listopada. W tym czasie jest chłodniej, ale drogi są mniej błotniste, co ułatwia dotarcie do wszystkich atrakcji w okolicy.

Pogoda
Temperatury w parku są dość niskie przez cały rok z powodu dużej wysokości. W nocy temperatury mogą osiągnąć nawet –30 ° C zimą. Najlepiej jest być dobrze przygotowanym na te potencjalnie ekstremalne warunki.

Co przynieść
To, co zabierzesz ze sobą, będzie w pewnym stopniu zależało od tego, jak planujesz zobaczyć park. Oczywiście ci, którzy planują obóz, będą musieli przywieźć znacznie więcej niż ci, którzy są na wycieczkach z przewodnikiem lub planują nocować w hostelach lub schroniskach. Sprzęt dla wczasowiczów może być prosty (tylko namiot i ciepły śpiwór) lub złożony (kuchenka gazowa, generator itp.). Najlepiej skonsultować się z lokalnym przewodnikiem lub ekspertem, aby dokładnie określić, co musisz zabrać, jeśli planujesz obóz.

Dla tych, którzy planują pobyt w hostelu lub eko-domku, następujący sprzęt powinien wystarczyć do większości czynności:

Buty do chodzenia i skarpetki
Zwykłe spodnie
Swetry i koszule z długimi rękawami
Buty trekkingowe
Ciepły płaszcz zimowy
Lekka kurtka
Krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne
Czapka z daszkiem lub chustka
Ciepła czapka i rękawiczki
Oczywiście ta lista jest również w dużym stopniu zależna od czynności, które planujesz wykonywać (na przykład, jeśli planujesz wybrać się do gorących źródeł, weź ze sobą strój kąpielowy), więc pamiętaj o tym podczas pakowania.
Końcowe przemyślenia
Jak widać, Park Narodowy Sajama to jeden z największych skarbów przyrody Boliwii, który warto odwiedzić podczas wycieczki po kraju. Jego lokalizacja jest idealnym połączeniem dostępności i oddalenia, dzięki czemu łatwo się tam dostać, ale nie przepełnić innymi turystami. Idealnym sposobem na zwiedzenie parku jest przystanek w drodze do słynnych solnisk Salar de Uyuni. Jeśli podróżujesz z innych miejsc w Boliwii lub z Peru, bardzo łatwo jest skorzystać z Peru Hop i Bolivia Hop, aby dostać się między różnymi atrakcjami. Gdy będziesz w La Paz, zarezerwuj bezpośredni transport do Sajamy stamtąd lub postępuj zgodnie z naszymi prostymi instrukcjami powyżej. Mamy nadzieję, że będziesz miał okazję zobaczyć Park Narodowy Sajama i wszystko inne, co ten niesamowity kraj ma do zaoferowania!