Wielki Meczet Bobo Dioulasso

Nadrzędna kategoria: Afryka
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Burkina Faso, Wielki Meczet Bobo-Dioulasso, jest uważany za jeden z najlepszych przykładów konstrukcji z cegły mułowej na świecie. Meczet ten służy jako jeden z najbardziej znanych przykładów tradycyjnej architektury Sudano-Sahelian, a także jest to największy meczet zbudowany w tym stylu w całym Burkina Faso. Budowa Wielkiego Meczetu rozpoczęła się w 1870 roku i trwała 10 lat, a dzięki wieloletniej opiece i remontom meczet jest w niesamowicie dobrym stanie. Za każdym razem, gdy zaczyna się pora deszczowa, można zobaczyć zniszczenia spowodowane przez trudne warunki i palące słońce. O tej porze roku wszelkie zniszczenia w meczecie są natychmiast naprawiane.

W wyniku porozumienia politycznego między królem Sya a islamskim przywódcą Almamy Sidiki Sanou, Wielki Meczet jest najstarszym nieprzerwanie działającym meczetem w mieście. Służy jako tradycyjne miejsce spotkań i kultu, żywy pomnik umiejętności lokalnych rzemieślników i niezwykle popularna atrakcja turystyczna.

Wielki Meczet Bobo-Dioulasso składa się z dwóch dużych minaretów z 65 filarami wspierającymi, rozmieszczonymi w krzyżujących się korytarzach. W sumie może pomieścić ponad 800 osób, ale obowiązują ścisłe zasady dotyczące tego, kto może wchodzić do niektórych obszarów. Pierwsze dwa rzędy są zarezerwowane dla starszych kobiet (tych, które przekroczyły wiek rozrodczy), następnych siedem rzędów jest zarezerwowanych dla mężczyzn, a kilka ostatnich rzędów jest zarezerwowanych dla gości honorowych i tych, którzy pomagają imamowi. To może nie wydawać się wielkim problemem dla osób niezaznajomionych z islamem, ale przez wiele lat kobietom w ogóle nie wolno było wchodzić do meczetu.

Wielki Meczet Bobo Dioulasso – fakty

Bobo Dioulasso to drugie co do wielkości miasto Burkina Faso.
Meczet jest określany lokalnie jako „Stary Meczet”.
Materiały budowlane do meczetu składają się z laterytu, gliny i sheabutter
Nazwa Bobo Dioulasso oznacza „dom Bobo-Dioula”.
Te dwie nazwy, „Bobo” i „Dioula”, pochodzą od dwóch większości etnicznych, które nadały miastu i meczetowi swoje nazwy.