Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Casablanca

Atrakcje turystyczne CasablankiNajwiększe miasto Maroka. Położone w zachodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jest to główny ośrodek przemysłowy i kulturalny a przy tym największy port morski Maroka. Przez wielu turystów Casablanca jest także uważana za najpiękniejsze miasto kraju.

Według oficjalnych danych Casablankę zamieszkuje ponad 3 mln mieszkańców. Dziś to dynamicznie rozwijająca się metropolia w zachodnioeuropejskim stylu. Jednak w wielu miejscach wciąż zauważalne są tradycyjne arabskie.

Miasto przed XII w. zamieszkiwali Berberowie, którzy stworzyli tu centrum wymiany handlowej z Anglią i Portugalią, ale jednocześnie doskonale rozwijało się tu piractwo. Później zostało przejęte przez Arabów a następnie przez Portugalczyków. Trzęsienie ziemi z 1755r. sprawiło jednak, że Casablanca została całkowicie opuszczona. W 1830 roku była to tylko mała wioska licząca sobie około 600 mieszkańców. Jednak w połowie XIX w. kupcy europejscy zainteresowani produktami z wełny, powstającymi na terenach sąsiadujących z Casablancą spowodowali, że miasto zaczęło się gwałtownie rozwijać. Dziś ciągły rozwój miasta powoduje napływ Marokańczyków z całego kraju, którzy szukają tu szansy na swoją przyszłość. Napływ ludzi jest tak duży, że obok luksusowych hoteli, drapaczy chmur, szerokich ulic i nowoczesnego centrum ,na przedmieściach miasta pojawiły się slumsy.

Miejscem, które należy odwiedzić w Casablance jest olbrzymi meczet króla Hasana II, który uznany został za jeden z cudów współczesnej architektury. Wybudowany za kwotę 750 mln. dolarów i położony na pięknym wybrzeżu meczet zachwyca białymi marmurami. Z bliska natomiast, w zachwyt wprawia mistrzowskie wykonanie dekoracji rzeźbiarskich, wzorów barwnych płytek a także cedrowych sklepień. Interesujący jest też fakt, że wiele zapomnianych przez wieki dziedzin rzemiosła ożyło w tej właśnie współczesnej architekturze.