Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Cotopaxi

Atrakcje turystyczne CotopaxiCotopaxi to położony w Andach w paśmie Kordyliery Środkowe czynny wulkan, który jest jednym z najwyższych na Ziemi. Jego charakterystyczna, prawie idealnie stożkowata sylwetka, jest symbolem Ekwadoru. Zauważymy ją na wielu emblematach sprzedawanych na straganach, na koszulkach, czapeczkach, breloczkach, długopisach, etc.

Będąc w Quito można dostrzec jego szczyt wyraźnie pokryty śniegiem. Wznosi się na wysokość prawie 5900 m n.p.m i jest drugim najwyższym szczytem Ekwadoru. Krater Cotopaxi mierzy 700 m długości ze wschodu na zachód, a 500 m z północy na południe oraz 360 m głębokości. Cotopaxi jest jednym z najbardziej czynnych wulkanów na świecie. Ostania zarejestrowana erupcja miała miejsce w 1975 r. a od 1952 r. wybuchał już 59 razy. Najsilniejsza znana erupcja miała miejsce na przełomie 1532 i 1533 roku i zniszczyła okoliczne miasto Tacunga. Szczyt tego wulkanu zdobyto po raz pierwszy w 1872 roku. W otoczeniu wulkanu wytyczono Park Narodowy Cotopaxi, którym zamieszkują m.in.: lamy, pumy, kondory, niedźwiedzie czy kozły śnieżne.

Ponieważ Ekwador leży w tzw. Ognistym Pierścieniu Pacyfiku, to jest w miejscu gdzie bazaltowa płyta Pacyfiku podsuwa się pod sztywną granitową płytę kontynentu Ameryki Południowej, nietrudno się domyślić, że dochodzi tam do spiętrzania ciśnień i ich okresowego rozładowania w postaci katastrofalnych trzęsień. Cotopaxi jest zatem niemym reprezentantem tego fascynującego zjawiska i jakby wentylem który te ciśnienia rozładowuje w postaci okresowych wybuchów.

Wybierając się na szczyt Cotopaxi wyprawę rozpoczynamy jeszcze w nocy. Koniecznie musimy wędrować z przewodnikiem, który zaopatrzy nas w niezbędny sprzęt. Trekking na Cotopaxi możemy wykupić w większości biur turystycznych znajdujących we wszystkich większych miastach Ekwadoru. Za wstęp na teren parku Cotopaxi musimy zapłacić 10 USD.