Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Cox's Bazar

Atrakcje turystyczne Cox's BazarCox's Bazar jest niewielkim, 130 tysięcznym miasteczkiem, głównym ośrodkiem wypoczynkowo - turystycznym Bangladeszu. Leży w prowincji Cottogram na brzegu Zatoki Bengalskiej. Nieliczne hotele i restauracje nastawione są głównie na lokalnych turystów, a pojawiające się rzadko białe twarze wzbudzają zwykle duże poruszenie. Ze względu na duże zainteresowanie tym miejscem znalezienie wolnego pokoju na nocleg "last minute" graniczy z cudem, dlatego też warto zarezerwować sobie noclegi dużo wcześniej. Kultura wypoczynku na plażach w Bangladeszu znacznie odbiega od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Prawie nikt z plażowiczów nie kąpie się w morzu, a jeśli już to przeważnie w ubraniu. Kobiety nie odsłaniają nigdy więcej niż głowę, stopy i dłonie.
Najdłuższa i najmniej zatłoczona plaża Świata - Inani Beach, znajduje się około 30 kilometrów od miasta i mierzy 121 kilometrów długości. Wizyta na plaży może tutaj trwać od świtu do zmierzchu. Wtedy właśnie zmiany kolorów piasku i bajeczne wschody i zachody słońca prezentują niezapomniane wrażenia. Inną atrakcją plaży jest możliwość podglądania wcześnie rano rybaków powracających z połowów, od których, za grosze można kupić świeże ryby i owoce morza. Inani Beach to niewątpliwie alternatywa dla zatłoczonych i drogich plaż i kurortów wypoczynkowych w Azji.
Z lokalnego portu można wybrać się łodzią na wyspę Maheskhali. Na wyspie zobaczymy dość interesującą wioskę, klasztor buddyjski, stupę na wzgórzu oraz świątynię hinduską. W wiosce Ramu leżącej kilkanaście kilometrów za Cox's Bazar do zobaczenia jest kilka klasztorów oraz stup buddyjskich. Tutejsza architektura sakralna ma swój niepowtarzalny charakter ale przypomina nieco styl zakopiański. Mnisi z klasztoru, jak wszyscy mieszkańcy Bangladeszu, są niezwykle mili, lecz niestety nie znają języka angielskiego i trudno się z nimi porozumieć czy chociażby zapytać o historię klasztoru.