Delta Mekongu

Atrakcje turystyczne Delta MekonguMekong jest najdłuższą rzeką Azji Południowo - Wschodniej i jedną z dziesięciu najdłuższych rzek na świecie. Rozciąga się na długości prawie 4,5 tysiąca kilometrów. Płynie od źródeł Tybetu w Chinach, przez Laos, Kambodżę, i w końcu w Wietnamie wpada do Morza Południowochińskiego. Gigantyczna delta Mekongu zaczyna się w okolicy stolicy Phnom Penh w Kambodży, a przy ujściu ma prawie 600 km szerokości. W całości liczy prawie 40 tysięcy kilometrów kwadratowych. Poza labiryntem mniejszych kanałów, odnóg i jezior, przecina ją dziewięć odnóg głównych. Miejscowi nazywają ją Rzeką Dziewięciu Smoków. Z uwagi na fakt, iż Mekong nanosi żyzne gleby stwarzające świetne warunki pod uprawy, w ostatnim stuleciu liczba żyjących tu ludzi zwiększyła się ośmiokrotnie. Region ten często nazywany jest koszem ryżu, ponieważ ludzie żyją tu głównie z uprawy ryżu i rybołówstwa. Uprawia się tu jeszcze palmę kokosową, banany, mango i warzywa. Co roku, gdy woda zaczyna opadać, linia brzegowa przesuwa się o około 100-150 m w głąb morza.
Prawie całe życie ludzi zamieszkujących deltę Mekongu toczy się na wodzie i właśnie z takiej perspektywy jest najlepiej je obserwować. Nawet żeby dostać się z miasta do miasta, musimy korzystać z kolejnych przepraw promowych. Na wodzie, jedna za drugą suną mniejsze i większe barki i promy. Jednak, by poczuć prawdziwy klimat Mekongu trzeba przesiąść się do mniejszych łódek i wpłynąć w któryś z kanałów. Brzegi otaczają setki domów zbudowanych na granicy wody i lądu. Niektóre wybudowane na palach wyrastają ponad linię wody, inne jakby przycumowane, unoszą się na mętnych wodach. Postawione na oponach lub beczkach. Pod wieloma pływającymi domami instaluje się specjalne klatki, służące do hodowli ryb. Nie tylko domy mieszkalne stoją bezpośrednio na wodzie. Podobnie są wznoszone szkoły, urzędy i świątynie. Wodny labirynt kryje także atrakcje utrzymywane na potrzeby turystów. Zobaczyć tu można wytwórnie cukierków kokosowych, wafli ryżowych, papieru ryżowego i kadzidełek, hodowle krokodyli i węży, pasieki, ogrody orchidei, sady owocowe i wiele innych. Jednak największą lokalną atrakcją jest pływający targ. Handluje się tu z kołyszących się na falach dużych łodzi i platform, kupuje - zwykle podpływając do tych "sklepów" mniejszymi łódkami.
W rejonie znajduje się kilka ciekawych miasteczek. Jednym z nich jest Sa Dec - ciche, spokojne, z ładną postkolonialną architekturą i malownicza promenadą. Nad rzeką wznoszą się dwie piękne wille, które zostały zarejestrowane w filmie "Kochanek" nakręconym na podstawie powieści Marguarite Duras. Również swoistym klimatem, gwarnym nabrzeżem i kolorowymi uliczkami może pochwalić się największe w delcie miasto Can Tho. Znajduje się w nim kilka pagód, a liczne kanały zapewniają łatwy dostęp do pływających targów, w tym największego w delcie, odległego o zaledwie parę kilometrów Cai Rang oraz kolorowego i mniej zatłoczonego Phong Dien.
Na wyprawę po delcie można wybrać się indywidualnie lub na zorganizowanej wyprawie. Każde lokalne biuro podróży w Ho Chi Minh City lub Chau Doc ma w swojej ofercie taką wycieczkę. Wyprawy te trwają zwykle od jednego do kilku dni z noclegami w chatach wieśniaków.
Z pewnością warto wybrać się na taką wyprawę, gdyż jest to jeden z najpiękniejszych, najbardziej fotogenicznych i najbardziej zielonych regionów nie tylko Wietnamu, ale całej Azji.