Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Dhaka

Atrakcje turystyczne DhakaDhaka – stolica Bangladeszu, położona w delcie rzeki Ganges i Brahmaputra. Jest ogromnym, przeludnionym, liczącym 12 milionów mieszkańców, nieco chaotycznym miastem i olbrzymim tyglem kulturowym. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie tłumy ludzi tworzą korki na chodnikach, a mieszkańcy potrafią otoczyć turystę wianuszkiem i z ciekawością mu się przyglądać. W mieście znajduje się około 500-600 tysięcy riksz. Każdy z pojazdów posiada oryginalną kolorystykę i wzornictwo. Najpopularniejszymi motywami malarskimi są scenki rodzajowe z rodzinnej wioski, ikony popkultury lub wizerunki hinduskich bóstw.
Najstarszą częścią miasta jest Old Dhaka. Jej architektura robi duże wrażenie. Sklepiki i kolorowe bazary, dziesiątki meczetów, kilka świątyń hinduskich i buddyjskich, muzea, parki i trochę ciekawych budynków.
W mieście warto zobaczyć kilka najciekawszych zabytków. Hinduistyczną Świątynię Dhakeśwari. Jest to olbrzymi kompleks świątynny, położony w centrum miasta, pochodzący prawdopodobnie z przełomu XI i XII wieku. Świątynia ta jest najstarszym zachowanym zabytkiem w mieście i została wybudowana ku czci dziesięcioramiennej bogini Dhakeśwari, od której to prawdopodobnie wywodzi się również etymologia Dhaki. Innym ciekawym zabytkiem w Dhakce jest Bara Katra, pałac położony niedaleko Chawk Bazar blisko brzegu na północ od rzeki Buriganga. Kolejnym ciekawym miejscem jest świątynia Hoseni Dalan, położona w starej części Dhakii. Zbudowana została w XVIII wieku w epoce Mogołów, która upamiętnia męczeństwo al-Husajna, wnuka proroka islamu Mahometa. Następnym obiektem, wartym obejrzenia w stolicy Bangladeszu jest Fort Lal Bagh zwany Twierdzą Czerwonego Ogrodu, lub Twierdzą Aurangabad. Nieco modernistyczną atrakcją turystyczną w Dhakce jest budynek zgromadzenia narodowego Bangladeszu - Jatiya Sangsad Bhaba. Ciekawostką jest fakt, iż w najbiedniejszym państwie świata znajduje się największy budynek parlamentu na świecie.
Ponieważ w życiu miasta ważną rolę odgrywa rzeka, warto wynająć łódź i płynąc z wioślarzem, przyglądać się życiu na rzece i na jej brzegach.