Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Fez

Atrakcje turystyczne FezuFez - miasto liczące ok. 950 tys. mieszkańców, położone w północno-centralnej części kraju. Założone zostało w VIII w. n.e. przez Idrisa I. W 807 roku Idris II ustanowił tu pierwszą stolicę Maroka. Do miasta zaczęli przybywać wtedy uchodźcy Kordowy w Andaluzji i Kairuanu w Tunezji. Dzięki nim nastąpił gwałtowny rozwój Fezu. W końcu X w. miasto było już znanym ośrodkiem religijnym, gospodarczym i kulturalnym Maroka. W Średniowieczu miasto było jednym z najświętszych miast islamu, a jednocześnie centrum nauki. Rozwijała się tu medycyna, filozofia i matematyka. Na tutejszym uniwersytecie Al-Karawijjin studiował nawet papież Sylwester II. Za panowania dynastii Almorawidów (XI-XII wiek) i Almohadów (XII-XIII wiek) Fez stracił swoje znaczenie na rzecz Marrakeszu, który w tamtym okresie przejął rolę stolicy Państwa. Dopiero sułtani Marynidów ponownie uczynili Fez swoją stolicą i znacznie uświetnili miasto. Jednak po raz kolejny Fez podupadł za panowania Saadytów, którzy na stolicę znowu wybrali Marrakesz. Na początku XVII w. Mulaj Raszid - pierwszy marokański sułtan dynastii Alawitów ponownie przeniósł stolicę do Fezu. Już jednak jego brat i następca Mulaj Ismail, który słynął z niechęci do mieszkańców Fezu i nałożył na nich wysokie podatki, a sam przeniósł się do Meknesu. Po jego śmierci przywrócono Fezowi wprawdzie rangę stolicy, jednak rozgorzały wtedy trwające aż do drugiej połowy XVIII wieku walki o władzę, a krótkotrwale utrzymujący się na tronie kolejni sułtani inwestowali przede wszystkim w wojny oraz rozbudowę pałacu. Dopiero rządy Muhammada III przyniosły względny spokój i rozwój miasta.

Za kolonialnych rządów francuskich następował dalszy rozwój miasta, powstała nowoczesna dzielnica ville nouvelle, jednak Francuzi  znów odebrali Fezowi rangę stolicy, przenosząc ją tym razem do Rabatu.

Fez obecnie składa się z trzech części: Stare Miasto, Nowe Miasto (XIII-XVw.) i ville nouvelle. Stare Miasto, jako wzorcowy przykład orientalnej architektury, zostało w 1981 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Głęboki błękit ceramiki obok zieleni dachów budowli sakralnych, to znaki rozpoznawcze Fezu widzianego z lotu ptaka. Do wartych obejrzenia zabytków Fezu zaliczyć można również: meczet Al-Karawijjin, meczet Andaluzyjski z IX i XII wiek, synagogę Ibn Danana, medresę Bu Inania, medresę Al-Attarin, Grobowce Marynidów - ruiny na wzgórzu ponad miastem, system dawnych murów obronnych z licznymi bramami (m. in. Bab Bu Dżelud, Bab al-Maruk i inne)., pałac królewski (niedostępny dla zwiedzających), fontannę Nejjarine, garbarnię Chouarasa - miejsce, które od niemal czasów średniowiecza się nie zmieniło. Z dachu garbarni widać kamienne kadzie w których farbuje się skóry. Wchodzący turyści dostają liście mięty by nie czuć nieprzyjemnego zapachu skór maczanych w moczu.