Donsol

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Rekin wielorybi w Donsol

Senna wioska rybacka Donsol, to położone w prowincji Sorsogon, miejscu dziewiczych plaż, wspaniałych wodospadów i niezbadanych jaskiń, miejsce na Filipinach, gdzie można zobaczyć rekiny wielorybie. Delikatne olbrzymy oceaniczne można tu oglądać między listopadem a czerwcem, a ilość turystów osiąga szczyt między lutym a majem. Goście mogą również wybrać się na rejs statkiem po rzece Donsol przez namorzyny i drzewa palmowe, obserwując nocą miliony błyszczących świetlików. Jeśli to nie wystarczy, dostępna jest również tradycyjna wyprawa na połów krewetek, a następnie smaczny obiad z gotowanego połowu.

Jak dolecieć/dojechać do Donsol

Najlepszym sposobem na dostanie się do Donsol jest lot z Manili do Legaspi. Z lotniska tricyklem za ok. 50PHP można dojechać do terminalu Legaspi Central, a stamtąd autobusem do Donsol za około 75PHP za osobę. Większa ilość osób może rozważyć wynajęcie prywatnego vana w cenie 1500-2000PHP. Przejazd vanem jest o wiele bardziej komfortowy i szybszy.

Inną opcją dostania się do Donsol są autobusy odjeżdżające bezpośrednio z Manili. Przejazd trwa około 11 godzin i kosztuje 650PHP.

Co zobaczyć w Donsol - jak spędzać czas

Rejs z rekinami wielorybimi. Donsol jest jednym z najlepszych miejsc, aby zobaczyć te łagodne olbrzymy i pływać z nimi w ich naturalnym środowisku! Chociaż w Donsol znajdują się miejsca do nurkowania, ze względów bezpieczeństwa w Zatoce Donsol dozwolony jest tylko snorkeling. Sezon na oglądanie rekinów wielorybich trwa zazwyczaj od grudnia do maja, ale najlepsza pora jest od lutego do kwietnia. Wtedy przy brzegu jest ich najwięcej.

Nurkowanie w Manta Bowl. Manta Bowl Shoal to obszar od 7-8 hektarów na środku oceanu, na którym wydzielono kilka różnych miejsc do nurkowania. Głównym powodem, dla którego ludzie odwiedzają to miejsce, możliwość spotkania manty i rekina wielorybiego. Jednak Manta Bowl jest przeznaczona dla zaawansowanych nurków ze względu na silne prądy na dnie morza.

Rejs rzeką Donsol. Inną unikalną atrakcją, której można doświadczyć w Donsol, jest oglądanie świetlików. Wycieczka rozpoczyna się tuż przed zachodem słońca na małej łódce. W trakcie rejsu można zobaczyć powoli zachodzące słońce i stopniowo zmieniający się kolor nieba. Płynąc dalej w dół rzeki, gdy niebo się ściemni, świetliki zaczną powoli wychodzić, a ich małe światełka unoszą się nad drzewami i nad rzeką. Doświadczenie staje się jeszcze bardziej magiczne, gdy spoglądając w dół widać, jak plankton w rzece zaczyna świecić.

Rejs na wyspę Paguriran. Wyspa ta znajduje się obok Bacon - dwie godziny jazdy od Donsol. W rzeczywistości nie jest to wyspa, a raczej wysepka, którą większość ludzi wybiera zamiast plaży. Powodem, dla którego turyści odwiedzają to miejsce jest znaleziona tutaj laguna - płytki basen akwamarynowej wody otoczony naturalnie ukształtowanymi formacjami skalnymi. Wyspa jest świadectwem piękna, jakie Matka Natura może nam zapewnić.

Wieczorna wycieczka po krewetki jest kolejną nocną aktywnością, którą można przeżyć w Donsol. Miejscowi mają tradycyjny sposób łapania krewetek zwanych „sudsod”, co dosłownie oznacza „ciągnięcie lub drapanie dna” za pomocą sieci. Rybacy poławiający krewetki zaczynają koło zachodu słońca. Na głowach mocują źródła światła - czasami lampę naftową - tak, aby przyciągało krewetki na swoim obszarze. Następnie brodząc głęboko w wodzie, przeciągają sieci po morskim dnie i łapią skorupiaki, które następnie do pojemnika przymocowanego na plecach. Oferują oni turystom zdobycie doświadczenia w łapaniu krewetek w tradycyjny sposób oraz posiłek z własnoręcznie zdobytego połowu.

Kiedy jechać do Donsol

Rekiny wielorybie pojawiają się od grudnia do maja. Jeśli jesteś fanem nurkowania z akwalungiem, to cały rok jest dobry.

DONSOL Pogoda