Rafa Tubbataha

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Rafa koralowa Tubbataha

Rafa Tubbataha w Morzu Sulu jest morskim sanktuarium chronionym jako Narodowy Park Morski Rafy Tubbataha. Rafa składa się z dwóch atoli, North Atoll i South Atoll, oddzielonych głębokim kanałem o szerokości około 8 km. Rafa Tubbataha jest jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania na Filipinach ze względu na jej bogate życie w koralu. Nurkowie szczególnie lubią miejsca, gdzie płytka rafa koralowa nagle się kończy ustępując miejsca wielkim głębinom. Park morski jest otwarty na wycieczki nurkowe od kwietnia do czerwca, kiedy fale są najbardziej spokojne.

Jak dolecieć/dojechać do Rafy Tubbataha

Z Manili nurkowie przeważnie wybierają jeden z regularnych lotów do Puerto Princesa na wyspie Palawan. Organizatorzy nurkowania następnie przewożą swoich gości w ciągu kilku minut z lotniska na molo, gdzie czeka już na nich łódź. Rejs do Parku Narodowego z Puerto Princesa zajmuje około 10-12 godzin. Większość łodzi wychodzi w morze po kolacji i przypływa do Tubbataha wcześnie rano następnego dnia. Wolniejsze statki opuszczają nabrzeże wcześniej, aby dotrzeć do Tubbataha wraz z pierwszymi promieniami słońca.

Co zobaczyć na Rafie Tubbataha - jak spędzić czas

Podczas nurkowania można obserwować delfiny, rekiny, żółwie i wieloryby. Żyje tu 11 gatunków rekinów i 479 gatunków ryb. Gatunki pelagiczne są reprezentowane przez tuńczyki, barakudy, manty i dwa gatunki zagrożonych żółwi.

Sama rafa to 350 gatunków koralowców. Ogromne ogrody koralowe spadają na ponad 100 metrów wgłąb. Jest to najsłynniejsze miejsce do nurkowania na Filipinach i jedno z najlepszych na Świecie.

Kiedy jechać do Cagayancillo

Cagayancillo zachęca do aktywności na świeżym powietrzu od początku stycznia do połowy marca, a szczyt przypada na ostatni tydzień stycznia. Z kolei na zajęcia „wodne” sezon trwa od początku stycznia do końca marca, a szczyt przypada na pierwszy tydzień marca.

CAGAYANCILLO Pogoda