Guayaquil

Atrakcje turystyczne GuayaquilGuayaquil jest największym miastem Ekwadoru. Usytuowane nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Guayas, nad zatoką Guayaquil. Stacja końcowa linii kolejowej wiodącej przez cały kraj. Jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem w kraju, ważnym ośrodkiem handlowym, ekonomicznym, administracyjnym i przemysłowym. Guayaquil posiada bardzo zróżnicowaną zabudowę, znajdziemy tu obok zaniedbanych dzielnic i ulic z niską, zwartą zabudową, także nowoczesne wieżowce. Niestety miasto nie cieszy się dobrą sławą w zakresie bezpieczeństwa.

Zachowało się tu niestety niewiele zabytków z okresu kolonialnego. Jedynymi zabytkami, które warto wymienić to: kościół San Francisco, cmentarz miejski, dzielnica Las Penas z zabudową kolonialną, dwa muzea archeologiczne, muzeum miejskie. Najciekawszą atrakcją miasta ma być Parque Histórico Guayaquil. Planuje się tu na powierzchni ośmiu hektarów odtworzenie wyglądu miasta sprzed stu lat. Park został podzielony na strefy: strefę dzikich zwierząt, strefę urbanistyki i architektury a także strefę tradycji. Jednym z najambitniejszych projektów realizowanych w parku jest odbudowa starej linii tramwajowej. Tramwaj konny został już uruchomiony.

Do miejsc, które również koniecznie trzeba zobaczyć należą 3 kilometrowa promenada Malecón, usytuowana wzdłuż rzeki Guayas. To przy niej znajduje się zbudowany i zaprojektowany przez Eiffela Pałac "Palacio de Cristal" będący międzynarodowym centrum wystawiennictwa. Poza pałacem znajduje się tam również wspaniały pomnik "Hemiciclo de La Roto" przedstawiający Simona Bolivar i Jose de San Martin, wyzwolicieli państwa. Podczas spaceru promenadą trafimy na liczne sklepy i restauracje oferujące atrakcje kulturowe jak pokaz tańca i muzyki ekwadorskiej. Warto również odwiedzić najpiękniejsze w mieście ogrody botaniczne. Na końcu Malecón trafimy na miejsca zwane Las Penas i Cerro Santa Ana, z których możemy podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

Poza promenadą wrażenie robi również Park Bolivar. W parku tym żyją w naturalny sposób iguany. Miłośnicy morskich kąpieli trafią z pewnością na piękne plaże Ekwadoru, które usytuowane są przy nadbrzeżu Ruta del Sol. Są to: Salinas, Playas, Punta Blanc czy też uważane za najpiękniejsze, ale leżące troszkę dalej: Puerto López., Montanita, Ayampe, Ayangue, Olon