Hanoi

Atrakcje turystyczne HanoiHanoi jest stolicą Wietnamu od 1976 roku. Jest także drugim pod względem wielkości miastem w kraju. Mieszka tu około 2,5 miliona ludzi. Znajduje się tu przepiękne stare miasto, z architekturą kolonialną naznaczoną wpływami chińskimi, z mnóstwem knajpek, restauracji, herbaciarni, sklepów i hotelików. Poza tym warte odwiedzenia są parki, muzea, świątynie oraz mauzoleum Ho Chi Minh'a. Hanoi to miasto czarujące i zupełnie odmienne. Wiele lat było stolicą francuskich Indochin i do dziś przez wielu nazywane jest „Paryżem wschodu”. Znajdziemy tu wiele bulwarów, zieleni, parków i romantycznych jeziorek, a jednocześnie jest to miasto bardzo spokojne, o stosunkowo niewielkim natężeniu ruchu i ilości spalin. Hanoi jest nie tylko centrum politycznym, lecz także sercem artystycznym i kulturalnym Wietnamu.

Jedną z największych atrakcji Hanoi jest tradycyjna dzielnica wietnamska Old Quarter. Składa się ona z 36 wąskich uliczek pełnych sklepów z rękodziełem, tkaninami, butami, odzieżą i innymi artykułami. Należy też zajrzeć do Van Mieu – zacisznej Świątyni Literatury. Kompleks budynków starożytnego uniwersytetu powstał w XI wieku, gdzie pierwsi uczniowie kształcili się na urzędników państwowych już w 1070 roku. Van Mieu zbudowana została według zasad feng shui z licznymi dziedzińcami, sadzawkami i bramami jest przeuroczym miejscem, wprost stworzonym do spacerów i medytacji.

Będąc w Hanoi powinniśmy się również wybrać do jeziora Hoan Kiem czyli Jeziora Zwróconego Miecza, które jest jednym z głównych punktów orientacyjnych w mieście. Legenda mówi, że król Le Loi zwrócił tu żółwiemu bogowi miecz, który przyniósł mu zwycięstwo w rebelii przeciw chińskiej dynastii Ming. W jeziorze do dziś żyją ogromne 300 letnie żółwie.

Innymi miejscami starego Hanoi, wartymi odwiedzenia, są: wieża flagowa wybudowana tuż obok 900-letniej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, cytadeli, Pagoda Na Jednej Nodze i Pagoda Tran Quo z VI wieku, położona przepięknie na brzegu Jeziora Zachodniego.

W końcu znajdziemy w Hanoi słynny teatr wodnych lalek oraz Mauzoleum Ho Chi Minh’a, czczonego przez cały naród wielkiego przywódcy. Liczne galerie zawierają w swoich gablotach owoce sztuki współczesnej. Hanoi jest idealnym miejscem by pokontemplować siadając nad ocienionymi jeziorami lub żyjącymi kafejkami. Miasto zachęca do chwili zadumy nad filiżanką kawy i oglądania przemijającego świata.

Stolica Wietnamu słynie również z tradycyjnej wietnamskiej kuchni. Wielu Wietnamczyków powiada, że najlepsze pho, cha ca i banh cuon zjeść można tylko tutaj.