Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Hawana

Atrakcje turystyczne HawanyPowstanie Hawany datuje się na początek XVI wieku. Została ona wzniesiona po opanowaniu wyspy przez hiszpańskie wojska. Była jednym z pierwszych miast Nowego Świata, a założono ją nieprzypadkowo nad zatoką, która stanowi naturalny, bezpieczny port. Po pewnym czasie port ten stał się główną bazą wojennej floty Hiszpanii na półkuli zachodniej. Miasto zaczęło się rozwijać wokół fortecy Castillo del Moro. Forteca broniła portu przed atakami floty angielskiej i francuskiej. Później Hawana przekształciła się w ważny ośrodek handlowy. Ogromne znaczenie na rozwój miał przemysł tytoniowy i zakłady produkujące cukier z trzciny cukrowej. Handel spowodował, że ranga miasta w XIX wieku szybko wzrastała. Równie szybko wzrastała też liczba mieszkańców. Z powodu strategicznego znaczenia wyspy i portu, Hiszpania długo nie chciała przyznać Kubie niepodległości.

Dopiero zajęcie wyspy przez wojska amerykańskie w 1898 roku, spowodowało opuszczenie jej przez żołnierzy hiszpańskich. Hawana stała się stolicą niepodległej, ale pozostającej pod wpływami Stanów Zjednoczonych Republiki Kuby. W 1959 roku Hawanę opanowały powstańcze oddziały Fidela Castro, które obaliły proamerykański reżim Batisty. Był to początek ery socjalizmu. Centralnie planowana gospodarka i izolacja od krajów demokratycznych skutkowały spadkiem znaczenia miasta i kraju. Hawana utraciła pozycję miasta rozrywki, którą była dla Amerykanów od I połowy XX wieku. Prywatne rezydencje zostały zarekwirowane, a niektóre dzielnice przebudowano w stylu nawiązującym do socrealizmu. Pomimo tych zmian, wielu uważa Hawanę za najpiękniejsze miasto półkuli zachodniej. Uroku dodaje mu szczególnie oryginalna zabudowa z białego, powstałego z koralowców materiału.

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od starego miasta La Habana Vieja, gdzie znajdują się odrestaurowane, eleganckie zabytki architektury kolonialnej, a także główne muzea miasta. Przez długi czas dzielnica ta była zaniedbana, ale wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO bardzo pomogło temu miejscu odzyskać dawną świetność. Centralnym punktem Starej Hawany jest Plac Katedralny i górująca nad nim Katedra Niepokalanego Poczęcia wzniesiona w XVII wieku. W sąsiedztwie placu zobaczymy również inne, zabytkowe klasztory i kościoły - Klasztor Santa Clara z roku 1644 i Kościół San Francisco z roku 1656.

Trafimy tu również na klika zamków i gmachów. Zamek i Fort Morro z XVI wieku, Zamek De La Real Fuerza z XVI wieku (stanowiący niegdyś rezydencję hiszpańskiego gubernatora), budynek senatu i kapitolu z XVIII wieku, Wielki Teatr Garcia Lorca oraz Ratusz Miejski z 1792 roku.

Po drugiej stronie miasta leży Vedado. Jest to postmodernistyczne centrum wybudowane w latach 50-tych. Wiele z okazałych, pokolonialnych budowli zostało tu zamienione na gmachy użyteczności publicznej, muzea i ministerstwa.

Amatorzy kubańskich cygar powinni wybrać się do fabryki "Fabrica de Tabacos Partagás". Można tu obserwować produkcję sławnego produktu eksportowego Kuby.

Dużą atrakcją turystyczną Hawany są także jej stylowe ulice, po których poruszają się piękne stare samochody, często fotografowane przez zdziwionych turystów.

Hawana posiada także swoje drugie oblicze, które nie wygląda już tak kolorowo a przenikająca jej ulice i społeczność bieda daje nam rzeczywisty obraz miasta jak i państwa.

Jeśli chcemy poznać drugie oblicze Hawany, to powinniśmy zapuścić się w boczne uliczki w bardziej oddalonych od centrum dzielnicach. Tam poznamy prawdziwy świat Hawany, prawdziwy świat Kuby - świat biedy.