Tipasa

Nadrzędna kategoria: Afryka
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Tipasa to jedno z 7 miejsc światowego dziedzictwa UNESCO w Algierii i jedno z najsłynniejszych rzymskich ruin w całej Afryce Północnej. Zobaczysz Tipasa również napisane z Z zamiast S, Tipaza to nazwa miasta Lipaza położonego w odległości krótkiego spaceru od ruin, nowoczesnego miasta zbudowanego tutaj w 1857 roku, a rzymskie ruiny nazywają się Tipasa. Łatwo się pogubić, więc jeśli jedziesz tu autobusem, będziesz musiał jechać autobusem do Tipaza.

Tipasa znajduje się 70 km / 43 mil na zachód od stolicy Algierii , Algieru i jest jedną z najpopularniejszych jednodniowych wycieczek, jakie można odbyć ze stolicy. Tipasa była początkowo centrum handlu Kartaginy (VI do II wieku pne). I jedno z najważniejszych punickich miast nadmorskich, zanim podbili je Rzymianie. Rzymianie zbudowali go na trzech niewielkich wzgórzach z widokiem na Morze Śródziemne. Był to mały, ale ważny punkt handlowy w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Ruiny obejmują Bazylikę św. Salsy na wschodnim wzgórzu, dwa cmentarze, łaźnie, teatr, amfiteatr i nimfeum. Tipasa różni się od innych rzymskich ruin w Algierii. W hile pozostałe strony są budowane w głąb lądu; Tipasa znajduje się bezpośrednio przy brzegu, co sprawia, że miejscowi używają go bardziej jako miejsca, w którym mogą pływać i odpoczywać nad morzem, niż stare historyczne miejsce.

Obszar obejmujący Tipasa nie jest duży i możesz go łatwo odkryć w ciągu 2 godzin. Zalecane jest wynajęcie przewodnika. Ulica prowadząca do wejścia do Tipasa jest prawdopodobnie najbardziej „turystyczną” ulicą w całej Algierii, wypełnioną pamiątkami. Więc jeśli planujesz kupić pocztówki, magnesy lub inne algierskie paczki, to prawdopodobnie jest to najlepsze miejsce.

Jeśli wybierasz się na jednodniową wycieczkę do Tipasa z Algieru, możesz zrobić dwa inne przystanki, Cherchell 30 km / 18 mil na zachód od Tipasa, słynące z domów The Cherchell Museum, które są powszechnie uważane za jedne z najlepszych przykładów rzymskich i Greckie antyki na kontynencie afrykańskim. Słynnym punktem orientacyjnym w Cherchel jest meczet El Rahman znajdujący się po drugiej stronie głównego placu od muzeum. Zbudowany w 1574 roku jako meczet, ale przekształcony w kościół w czasach francuskiego kolonializmu, obecnie meczet po odzyskaniu przez Algierię niepodległości.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest wielkie Mauzoleum Królewskie Mauretanii, o którym mówi się, że jest ostatnim miejscem spoczynku Kleopatry Selene II i Berbera Juba II, który był ostatnim królem i królową Królestwa Mauretanii . Cleopatra Selene II była jedyną córką słynnej królowej Egiptu Kleopatry i jej męża Marka Antoniusza. Jednak ich ludzkie szczątki nie zostały znalezione na miejscu, być może z powodu napadu na groby.

Mauzoleum zostało zbudowane w 3 roku pne przez samego króla Juba II. Kiedy Francuzi zajęli Algierię, francuska marynarka wojenna użyła pomnika do ćwiczenia strzelania, więc został on poważnie uszkodzony.

Dojazd: Autobusy z Algieru do miasta Tipaza kursują przez cały dzień, więc złapanie autobusu nie stanowi problemu. Zarówno Cherchel, jak i Tipaza są łatwo dostępne środkami transportu publicznego. Królewskie Mauzoleum Mauretanii to inna historia, ponieważ znajduje się na szczycie wzgórza „W szczerym polu”. Więc najlepszą opcją, jeśli chcesz odwiedzić wszystkie trzy miejsca, jest zorganizowana wycieczka przez hotel w Algierze, prawie każdy hotel w Algierze oferuje tutaj jednodniowe wycieczki, od 70 USD za całodniową wycieczkę.