WIOSKA TROGLODYTE NIANSOGONI

Nadrzędna kategoria: Afryka
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Wioska Nianssogoni, mała wioska na wpół troglodytów, położona na szczycie klifu, która służyła jako schronienie dla społeczności zagrożonej wojną. Niansogoni znajduje się 40 km od Sindou, stolicy prowincji Léraba (535 km od Ouagadougou). Niansogoni w Sénoufo oznacza „między wzgórzami”. Nazwa miejscowości Wara „kwomu” („10 rodzin”) przypomina o dziesięciu rodzinach, które założyły wieś.

Siedlisko troglodytów zamieszkiwała „wara”, grupa etniczna spokrewniona z grupą Sénoufo. Termin „wara” w języku Dioula oznacza wyrażenie „pantery”, które nadaliby im samorscy wojownicy podczas wojen plemiennych, które krwawiły w regionie. Ostatni mieszkańcy Niansoroni, którzy opuścili stanowisko i osiedlili się na równinie, zrobili to w 1980 roku. Tłumaczy to dobry ogólny stan tych siedlisk troglodytów oraz obecność bardzo bogatego materiału archeologicznego: dzbany, ostrołukowe spichlerze. wspaniale zdobione, różnorodne naczynia i narzędzia (ostrza motyki, garnki, żelazne rogi ...)

Nie ma potrzeby zabierania przewodnika z Banfory do Sindou, ponieważ w każdym przypadku będziesz musiał odwiedzić tę stronę w obecności jednego z przewodników na miejscu.