Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Hue

Atrakcje turystyczne HueHue od XVI do XX wieku było stolicą Wietnamu. Leży w centralnej części kraju nad Rzeką Perfumową i jest niezaprzeczalnym centrum kulturalnym, religijnym i naukowym, a także najpiękniejszym miastem kraju. Największą atrakcją miasta jest Cesarska Cytadela, dawna siedziba władców Hue. Wstęp miała tu wyłącznie rodzina królewska, konkubiny i zaufani dostojnicy. Cytadela to duży, rozciągający się na ponad 5 kilometrów kw. i wpisany na listę UNESCO, kompleks budynków z pałacem cesarskim, zakazanym purpurowym miastem, świątyniami, galeriami, murami, bramami, sklepami, muzeami i rozległymi ogrodami. W pałacu zobaczyć można archiwalne fotografie uwidaczniające to miejsce i świtę imperatora w XIX wieku. W odbudowie kompleksu pałacowego po wojnie wietnamskiej miał spory udział zespół polskich konserwatorów kierowany przez Kazimierza Kwiatkowskiego.

Tak samo interesujące są położone tuż pod miastem grobowce cesarzy z końca XIX wieku, będące doskonałym przykładem wietnamskiej architektury buddyjskiej. W mieście znajduje się również kilka wartych zobaczenia pagód. Najciekawsza Chua Thien Mu z 25 metrowym, 3 tonowym dzwonem stojącym na grzbiecie marmurowego żółwia. Inną jest pagoda Thien Mụ. Jest jedną z najstarszych i najbardziej urokliwych budowli sakralnych w Hue. Po dzień dzisiejszy znajduje się tu buddyjska szkoła szkoląca młodych mnichów.

Warto zwiedzić także elegancką część kolonialną zbudowaną przez Francuzów na południowym brzegu rzeki, jak również odwiedzić liczne galerie i lokalny targ oraz popłynąć łódką po Rzece Perfumowej by obserwować lokalne życie.

Koniecznie też należy wybrać się do mauzoleum imperatora Khai Dịnh. Kamienne rzeźby wojowników stojące u jego bram przypominają chińską terakotową armię. Bogate porcelanowe dekoracje pokrywają ściany, kolumny i sufit, a wnętrza łączą w sobie cechy architektury Wschodu i Zachodu.