Bukit Lawang

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Bukit Lawang

Bukit Lawang to mała wioska położona po wschodniej stronie Parku Narodowego Gunung Leuser, około 90 kilometrów na północny zachód od Medan, stolicy Północnej Sumatry. W 1973 r. założono tu centrum rehabilitacji orangutanów. Głównym jego celem jest zachowanie malejącej liczby populacji orangutanów z powodu polowań i wylesiania. Dzięki dużemu wyborowi wycieczek w głąb dżungli jest tu najlepszy na świecie sposób zobaczenia dziko żyjących orangutanów. Oprócz wizyt w dżungli, Bukit Lawang oferuje relaksującą atmosferę nad brzegiem rzeki Bohorok, gdzie wielu gości przebywa przez całe tygodnie.

Jak dolecieć/dojechać do Bukit Lawang

Pierwszym krokiem jest lotnisko w Medan, w Północnej Sumaterze. Bukit Lawang znajduje się 120 km na północny zachód od Medan.

W Medan jest międzynarodowe lotnisko, i samoloty latają tam nawet z Europy. Tak więc można tam dolecieć z Londynu, ale także z Singapuru, Malezji i prawie wszystkich lotnisk w Indonezji.

Będąc już w Medan, najtańszym sposobem dotarcia do Bukit Lawang z lotniska Medan jest skorzystanie z autobusu publicznego. Jest to długa podróż, bo autobus zatrzymuje się wiele razy. Najpierw, na lotnisku należy znaleźć autobus do miasta o nazwie Binjai. Powinien on kosztować około 30.000IDR (80zł). Z Binjai minibusem do Bukit Lawang, można dojechać za 25.0000IDR (67zł).

Co zobaczyć w Bukit Lawang - jak spędzać czas

Największymi atrakcjami turystycznymi Bukit Lawang są: trekking szlakami orangutanów w Parku Narodowym Gunung Leuser i oglądanie miejsc karmienia orangutanów, które odbywa się dwa razy dziennie w Bukit Lawang. Jednak niektórzy odwiedzający zamiast oglądania tych małp, wolą relaksującą atmosferę, nocne biwakowanie w dżungli z przewodnikami grającymi na gitarach, popijając piwo i śpiewając do późnych godzin nocnych.

Zamiast oglądać orangutany można wybrać się na trekking do jaskini nietoperzy Bukit Lawang, a potem nad spokojną rzekę Landak na relaksujące popołudnie z grillem. Można też skorzystać z atrakcji nad rzeką Bohorok, oferującą spływy na dętkach, kajakach i rafting

Bukit Lawang jest też tradycyjnym miejscem na zorganizowanie wesela. To bardzo publiczna impreza, w której zazwyczaj biorą udział setki gości. Większość lokalnych mieszkańców jest członkami grup etnicznych Karo, Malajów lub Jawajów. W zależności od tego, do której grupy należą małżeństwa, na weselu będzie różna muzyka i jedzenie. Uroczystości weselne trwają co najmniej jeden pełny dzień, czasem dwa, a turyści są zawsze bardzo mile widziani.

Kiedy jechać do Bukit Lawang

Sezon główny przypada na miesiące lipiec i sierpień. Jednak z wielu powodów najlepszy czas na przyjazd do Bukit Lawang to kwiecień, maj, czerwiec i wrzesień. Jest jeszcze pora sucha, jest nieco mniej wilgotno i jest mniej turystów.

BUKIT LAWANG Pogoda