Flores

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Wyspa Flores

Wyspa Flores, długo ukryta w cieniu bardziej znanego sąsiada Bali, wreszcie staje się wyjątkowym celem podróży. Najbardziej znaną atrakcją Flores jest kaldera wulkanu Kelimutu, która skrywa trzy jeziora zasilane gazem wulkanicznym, zmieniające kolor w zależności od ilości tlenu w wodzie. Flores proponuje także rozwijającą się turystykę ekologiczną, która daje podróżnym możliwość odwiedzania tradycyjnych wiosek czy mieszkania z lokalnymi rodzinami. Wiele osób przyjeżdża na tę wyspę, ze względu na jej podwodne widoki oraz możliwość pływania w dziewiczych jeziorach i wodospadach.

Jak dolecieć/dojechać na Flores

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem dotarcia do Flores jest samolot z lotniska Denpasar na Bali. Codzienne loty z Denpasar do Labuan Bajo trwają około 90 minut lub do Maumere - około 100 min. W zależności od pogody można cieszyć się spektakularnymi widokami na grupy wysp Nusa Tenggara Barat iNusa Tenggara Timor.

Co zobaczyć na Flores - jak spędzać czas

Flores, ze względu na swoją wielkość i różnorodność oferuje mnóstwo atrakcji zarówno dla wielbicieli wody, jak i turystów wolących obcować z lokalną społecznością czy amatorów trekkingów. Poniżej znajdziecie główne atrakcje proponowane przez biura podróży.

Trekking do jezior Kelimutu. Jedną z głównych atrakcji w Flores jest Kelimutu, który jest w rzeczywistości wulkanem. Powodem, dla którego ludzie wspinają się na Kelimutu, są trzy jeziora kraterowe, które znajdują się wewnątrz góry i każde z nich mieni się innym kolorem. Jeziora są niebieskie, czerwone i zielone, a różnice w odcieniu powodują wydobywające się z wulkanu gazy. Turyści mogą nawet obozować blisko krateru, aby obserwować spektakularny wschód słońca.

Trekking na wyspie Padar. Można tu wędrować po całej, niewielkiej wyspie po różnych szlakach. Warto wybrać się na wycieczkę wcześnie rano, gdy temperatura jest nieco chłodniejsza, a następnie udać się na piękną plażę na popołudniową kąpiel.

Trekking do Wae Rebo. Głównym powodem, dla którego warto udać się do Wae Rebo, jest zobaczenie tradycyjnej wioski zamieszkałej przez lud Manggarai. Wędrówka ciągnie się przez 10 kilometrów i prowadzi przez rozległe dżungle i urwiste klify, a także mija kaskadowe wodospady, gdzie można zatrzymać się na chwilę na kąpiel w jednym z basenów u podstawy. Po dotarciu do wioski, miejscowi pokazują jak żyją, częstują typowymi potrawami i zabawiają muzyką. Można tu nawet zostać na noc w okrągłej, wykonanej w tradycyjnym stylu, chacie.

Pływanie w jeziorze Sano Nggoang. Flores to kraina malowniczych jezior i strzelistych szczytów, a najgłębszym z tych jezior jest Sano Nggoang, które schodzi na głębokość 500 metrów. Wielu turystów wybiera się na wycieczkę do jeziora w ramach jednodniowej wyprawy, wędrując przez fragment bujnego lasu, po drodze mijając gorące źródła, które są doskonałym miejscem na kąpiel.

Snorkeling w Parku Morskim 17 Wysp. Flores ma wiele parków morskich, a jednym z nich jest Park Morski 17 Islands, który jest szerokim pasmem lazurowych wód, pełnych ryb i żółwi. Większość wysp w 17 Islands Marine Park jest niezamieszkała, więc trzeba wynająć przewodnika, który zabiera turystów na wycieczkę. Po drodze można zatrzymywać się gdziekolwiek aby oglądać zatoczki i laguny, a przede wszystkim ponurkować z rurką. Można też opalać się na białych, piaszczystych plażach lub wędrować przez dżunglę w poszukiwaniu żyjących tu lisów i nietoperzy.

Jaskinia hobbitów. Znajduje się około pół godziny drogi od Ruteng na Flores i jest jednym z najbardziej niesamowitych odkryć archeologicznych w Indonezji. Jaskinia znajduje się wewnątrz większego kompleksu jaskiń i została odkryta dopiero w 2003 roku. Nazywa się jaskinią hobbitów, ponieważ zawierała szereg małych ludzkich szkieletów, które miały około 18 000 lat.

Wyspa Seraya. Jest jedną z najsłynniejszych wysp Flores. Znajduje się tam rafa przybrzeżna, co oznacza, że można zobaczyć różnorodne życie morskie. Nie trzeba nawet nurkować. Wystarczy sprzęt do skorkelingu, by zobaczyć mnóstwo rekinów i żółwi.

Szczyt Love Hill. Szczyt znajduje się tuż przed Labuan Bajo, a ludzie wspinają się tu, aby podziwiać zachody słońca. Ze szczytu Love Hill można zobaczyć tropikalne lasy, malownicze wzgórza i lazurowe wody pięknego Morza Flores.

Kiedy jechać na Flores

Najlepszą porą na zwiedzanie Flores są miesiące od kwietnia do połowy października w porze suchej. W tym czasie wieje wiatr z Australii i nie jest zbyt wilgotno na Flores. Deszcz jest rzadki i może powodować problemy z wodą w niektórych regionach. Jest to najlepszy czas na nurkowanie i snorkeling. Pora sucha na wschodzie Flores rozpoczyna się dwa do trzech tygodni wcześniej i kończy się zwykle później niż na zachodzie.

MAUMERE Pogoda