Lombok

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Domki Sasak na wyspie Lombok

Wyspa Lombok jest nie tylko sąsiadem Bali i służy jako popularne przedłużenie wypoczynku dla turystów szukających dodatkowych atrakcji po wizycie na Bali. Lombok słynie również z barwnej kultury Sasak, wspaniałych miejsc do nurkowania, malowniczych i zacisznych plaż, pięknych wodospadów i bujnych lasów otaczających aktywny wulkan, Mount Rinjani. Krótko mówiąc, wycieczka na Lombok zapewnia niezapomniane przeżycia na wyspie, która łączy przygody, surowe piękno przyrody oraz nutę egzotyki poprzez dobrze zachowaną tradycyjną sztukę i mnóstwo zabytków.

Jak dolecieć/dojechać na Lombok

Aby dostać się na Lombok, są tylko dwie opcje: samolot i łódź. Samoloty latają z wielu miast w Indonezji, a międzynarodowe lotnisko przyjmuje też loty z zagranicy, np. z Singapuru lub Kuala Lumpur.

Można także skorzystać z łodzi Lombok z np. Bali, Wysp Gili lub Sumbawy. Jednak istnieje różnica między łodziami motorowymi a lokalnymi łódkami. Ceny i czas podróży mogą się znacznie różnić.

Co zobaczyć na Lombok - jak spędzać czas

Wyspy Gili, to 3 rajskie wyspy, które znajdują się zaledwie 20 minut łodzią: Gili Trawangan, główna wyspa, Gili Meno i Gili Air. Wyspy Gili są bardzo popularne do nurkowania i snorkelingu, ale także do relaksu, pływania i imprezowania.

Góra Rinjani to drugi najwyższy wulkan Indonezji. Jest to zdecydowanie jedna z głównych atrakcji Lombok! Ze wszystkich miejsc turystycznych na Lombok, można zarezerwować wielodniowe wycieczki z przewodnikiem do Jeziora Kraterowego, a nawet na szczyt wulkanu.

Plaże. Mawun Beach – zaciszna plaża znajdująca się na zachód od Kuty, w prawie zamkniętej zatoce, do której łatwo można dotrzeć skuterem. Pink Beach znajduje się na półwyspie Ekas i jest opustoszałą spokojną plażą charakteryzującą się różowym piaskiem, który składa się z resztek koralowców.

Na Lombok są liczne wodospady, głównie w północnej części wyspy. Między innymi Tiu Teja, Tiu Kelep lub Sendang Gile. Kilka znajduje się także w centrum Lombok. Benang Kelambu, Benang Stokel lub Jeruk Manis w pobliżu Tetebatu.

Kultura Sasak. Sasak to rdzenna ludność tej wyspy, która dziś stanowi około 85% całkowitej populacji Lombok. Ich kultura jest fascynująca. Warto zobaczyć ich rękodzieła, muzykę i tańce, a także typowe domy Sasak lub ślub z paradą uliczną. Na Lombok odbywa się wiele parad weselnych, zwłaszcza w weekendy. By w pełni doświadczyć ich zwyczajów warto odwiedzić wioskę Sade Sasak. Jest to miejsce, w którym można z bliska poznać dobrze zachowaną kulturę. Sade znajduje się około 30 km na północny wschód od Mataram.

Kiedy jechać na Lombok

Pora sucha trwa od kwietnia do października, więc jest to najlepszy czas, aby tu przyjechać. Pora deszczowa trwa od października do marca. Jednak w porze deszczowej pada średnio mniej niż godziną dziennie, czasem może nie padać przez tydzień. Deszcze zwykle sprowadzają się do obfitych, ale krótkotrwałych wieczorem lub późnym popołudniem, więc pora ta może być szansą na ucieczkę od tłumu, a jednocześnie daje możliwość zwiedzania do wczesnego popołudnia.

MATARAM Pogoda