Park Narodowy Komodo

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (1 Vote)
Warany na Komodo

Park Narodowy Komodo położony jest w centrum archipelagu indonezyjskiego, między wyspami Sumbawa i Flores. Założony w 1980 roku dla ochrony unikalnego smoka Komodo i jego siedlisk. W 1986 r. Park został uznany przez UNESCO za Światowe Dziedzictwo i Rezerwat Biosfery. PN Komodo obejmuje trzy główne wyspy: Komodo, Rinca i Padar. Oprócz tego, że jest domem dla smoka Komodo, Park zapewnia schronienie wielu innym gatunkom lądowym. Ponadto Park obejmuje jedno z najbogatszych środowisk morskich, w tym rafy koralowe, namorzyny, łąki trawy morskiej, góry podwodne i pół-zamknięte zatoki.

Jak dolecieć/dojechać do Komodo

Drogą powietrzną. Najbliższe lotnisko znajduje się w miejscowości Labuan Bajo na Flores. Można tam polecieć z Dżakarty lub Bali, a następnie przepłynąć stamtąd promem do Komodo. Lotnisko Bima na wyspie Sumbawa również obsługuje loty z Bali, ale połączenia promowe z wyspą Komodo nie są regularne. Podróż promem z Labuan Bajo do Komodo trwa około 3 do 4 godzin. Na wyspie Komodo nie ma żadnego portu, więc podróżni muszą przesiąść się z promu na mniejsze łodzie, które zabiorą ich na wyspę.

Co zobaczyć na Komodo - jak spędzać czas

Zadziwiająca morska różnorodność biologiczna Parku Narodowego Komodo i jego niesamowite miejsca nurkowe, takie jak Skała Kanibali, Batu Bolong i wiele innych sprawiły, że Komodo jest bardzo ekscytującą opcją dla nurków.

Jednak największa liczba turystów przyjeżdża tu, by zobaczyć warany nazywane Smokami Komodo. To największy zachowany gatunek jaszczurki, występujący głównie na wyspach Rinca i Komodo. Ta olbrzymia jaszczurka jest ostatnią tego rodzaju na ziemi. Jest uważany za niegroźny, ale zdarzały się przypadki ataku na ludzi.

Kiedy jechać na Komodo

Pora sucha trwa od kwietnia do grudnia, średnia temperatura 26°C. Pora deszczowa z kolei od stycznia do marca, średnia temperatura 28°C.

Najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Komodo jest od kwietnia do grudnia w porze suchej. Pogoda jest bardzo ładna, niezbyt gorąca, z niewielką ilością deszczu. Pora deszczowa czasami zaczyna się na początku grudnia, więc jeśli nie chcesz moknąć, zaplanuj swoją podróż wcześniej.

Smoka Komodo można zobaczyć przez cały rok. Jednak okres godowy trwa od lipca do sierpnia, a sezon lęgowy od września do listopada i obserwowanie smoków nie jest łatwe w tych okresach.

KOMODO Pogoda