Raja Ampat

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Wyspy Raja Ampat

Położony u północno-zachodniego krańca Nowej Gwinei, Raja Ampat (Czterej Królowie) to archipelag obejmujący ponad 1500 małych wysp i zatok. Wyspy Raja Ampat są spektakularne, porośnięte bujną dżunglą i otoczone dziewiczymi rafami z tętniącym życiem morskim. Badania morskie sugerują, że różnorodność życia morskiego wokół wysp Raja Ampat jest najwyższą notowaną na Ziemi, co czyni go jednym z najbardziej znanych miejsc nurkowych na świecie. Obszar ten został nawet uznany za najbogatszą rafę na świecie w 2007 roku przez National Geographic.

Jak dolecieć/dojechać do Raja Ampat

Wyspy Raja Ampat są bardzo odległe. Aby tam pojechać, trzeba najpierw dolecieć do Dżakarty, Bali, Kuala Lumpur lub Singapuru. Z jednego z tych miast latają samoloty do Sorong w zachodniej Papui w Indonezji. Większość lotów ma międzylądowanie w Makassar w Sulawesi.

Z Sorong do Waisai najtaniej przepłynąć promem. Waisai znajduje się na wyspie Waigeo i jest stolicą regencji Raja Ampat. Prom z portu Sorong odpływa codziennie o godzinie 09:00 i 14:00. Czas podróży to około 2 godziny.

Istnieją też połączenia lotnicze do Waisai. We wtorki i czwartki o 08:30. Są to jedyne dostępne loty. Odbywają się w małych samolotach z bardzo ograniczonym limitem bagażu.

Ostatnią opcją transferu są motorówki. Przystań łodzi motorowych znajduje się około 200 m na zachód od przystani promowej. Motorówki kosztują jednak setki dolarów i są dużo mniej wygodne niż promy publiczne.

Co zobaczyć na wyspach Raja Ampat - jak spędzać czas

Raja Ampat jest w 100% podporządkowane nurkowaniu i snorkelingowi. Dla innych turystów nie ma tu za wiele atrakcji. Można wybrać się na trekking w bujnym tropikalnym lesie, aby zobaczyć fantastyczną, lokalną faunę. Szczęśliwcy, mogą nawet zobaczyć wspaniałego Rajskiego Ptaka. Można się również wybrać kajakiem na samotne zwiedzanie okolicznych wysepek. To także wspaniałe doświadczenie, biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie będziemy jako jedyni odwiedzać kolejne laguny i plaże.

Kiedy jechać na Raja Ampat

W Raja Ampat pora sucha panuje od października do kwietnia, co kontrastuje z deszczowym okresem w zachodniej i środkowej Indonezji. Ze względu na tropikalny klimat Raja Ampat, mogą następować nieprzewidziane ulewy, choć znacznie rzadziej w porze suchej. Temperatury pozostają stałe przez cały rok, średnio 25-32°C.

RAJA AMPAT Pogoda