Tanjung Puting

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Park Narodowy Tanjung-Puting.jpg

Park Narodowy Tanjung Puting znajduje się na wyspie Borneo w indonezyjskiej prowincji Central Kalimantan. Park jest popularnym miejscem wycieczek ekoturystycznych. Wiele lokalnych firm turystycznych oferuje kilkudniowe wyprawy łodzią, aby zobaczyć przyrodę i odwiedzać centra badawcze. Park najlepiej obserwować z klotok, wielopiętrowej łodzi płynącej po rzece Sekonyer z Kumai do centrum rehabilitacji w Camp Leakey. Pomimo wzrostu liczby odwiedzających, podróż jest wciąż świetną okazją do zobaczenia lasu deszczowego i jednym z najbardziej niezapomnianych przeżyć w Kalimantanie.

Jak dolecieć/dojechać do PN Tanjung Puting

Aby dotrzeć do Parku Narodowego Tanjung Putting, trzeba polecieć na lotnisko Pangkalan Bun, Central Kalimantan. Można się tu dostać z Singapuru, Kuala Lumpur i Bangkoku. Będąc już w Indonezji, dolecieć można z Dżakarty lub Surabaji.

Pangkalan Bun to małe miasteczko i loty z Surabaya i Dżakarty, odbywają się raz dziennie. Nie zaleca się łączenia międzynarodowego lotu z lotem krajowym do Pangkalan Bun, ze względu na opóźnienia lub odwołania lotu.

Po przylocie trzeba dostać się do Kumai. To jest około 20 minut jazdy taksówką. Tutaj można wypożyczyć łódź, którą miejscowi nazywają klotok na około 2 godzinną podróż w górę rzeki Sekonyer do Rimba lub Eco Lodge, gdzie najlepiej zorganizować swoją bazę do zwiedzania okolicy.

Co zobaczyć w Parku Narodowym Tanjung Puting - jak spędzać czas

Aktywność w w Parku Narodowym Tanjung Puting sprowadza się do uczestniczenia w wyprawach nazywanych Borneo Orangutan Tours. Wycieczki te różnią się długością i ceną, ale każda proponuje podobne atrakcje.

Atrakcją tą jest rejs po rzece Sekonyer. Łodzie kierują się do Camp Leakey, centrum badań orangutanów. To główna atrakcja, ze względu na możliwość przebywania oko w oko z tymi zwierzętami. Jest to punkt kulminacyjny wypraw, ale po drodze atrakcji jest o wiele więcej.

Każda wycieczka po drodze proponuje spacery po dżungli. Długość trekkingu jest umawiana z przewodnikiem i może wynosić od jednego do kilkunastu kilometrów. Trekking prowadzi do miejsc szczególnie interesujących ze względu na obserwacje lokalnej fauny.

W trakcie rejsu również obserwuje się zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Przewodnicy wypatrują kołyszących się wśród drzew orangutanów i wystających spod wody oczu krokodyli, a następnie cicho wskazują je turystom.

W Parku Narodowym Tanjung Puting nie ma hoteli, więc spędzenie nocy na łodzi w jest jedyną możliwością. Kiedy słońce zachodzi, niebo wypełnia się milionem gwiazd, a żaby i inne stworzenia w dżungli zaczynają śpiewać do snu. Sceneria powoduje, że wycieczka ta zostaje zapamiętana na zawsze

Kiedy jechać do Tanjung Puting

Od marca do grudnia jest pora sucha, więc możesz doświadczyć mniejszych ilości deszczu. Jest czas szczytu turystycznego i najlepszy czas na zobaczenie orangutanów na wolności.

KUMAI Pogoda