Torajaland

Nadrzędna kategoria: Azja
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Torajaland

Torajaland jest górskim regionem Południowego Sulawesi, domu ludu Toraja. Słynie z wyjątkowej architektury, z faktu, że mieszkańcy są potomkami kanibali, ale przede wszystkim ze spektakularnych, ale makabrycznych rytuałów związanych ze śmiercią. Po śmierci członka społeczności ciało jest trzymane - często przez kilka lat - aż do rzeczywistej ceremonii pogrzebowej, która może trwać kilka dni. Zmarły zostaje w końcu pochowany w małej jaskini lub w pustym drzewie. Zwykłe pogrzeby odbywają się przez cały rok, ale pogrzeby znamienitych członków plemienia, odbywają się tylko w miesiącach suchych w lipcu i sierpniu.

Jak dolecieć/dojechać do Torajaland

Do Tana Toraja można dojechać przez Makassar City, stolicę prowincji Południowa Sulawesi, która jest również czwartym co do wielkości miastem w Indonezji. Do Makassar można się dostać statkami lub samolotem z dużych miast Indonezji, takich jak Dżakarta, Surabaya, Denpasar, Manado, Palu, Jayapura, Mimika i Sorong. Następnie z Makassar można dotrzeć do Toraja drogą powietrzną i lądową.

Podróż lądowa zajmuje około 8 godzin. Autobusy odjeżdżają rano między 8 a 10 i wieczorem między 19:00 a 22:00. Zaleca się wcześniejszą rezerwację biletu autobusowego ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Samoloty latają 3 razy w tygodniu. W każdy poniedziałek, środę i sobotę. Samolot do Tana Toraja wylatuje z Makasar o godzinie 07:00 i przylatuje do Toraja o 07:55. Wraca o 14:15 z czasem przylotu do Makasar o 15:10.

Co zobaczyć w Torajaland - jak spędzać czas

Największą atrakcją są niesamowite obrzędy pogrzebowe Toraja. Są jednymi z najbardziej wyszukanych na świecie. Przygotowania mogą trwać nawet kilka miesięcy. Budowane są całe obiekty, w których można zakwaterować wielu gości, szyje się specjalne ubrania. A zmarły czeka, zabalsamowany naturalnymi konserwantami. Następnie odbywa się ogromna uczta, w której spożywa się wodne bawoły najpierw rytualnie ubijane. Bogatsi i bardziej wybitni członkowie plemienia mogą mieć nawet kilkadziesiąt poświęconych bawołów, a także wiele świń i drobiu. Wiele osób leży pochowanych w jaskiniach Toraja, lecz zmarłych najczęściej składa się w kamiennym grobie wykutym w klifie. Drewniany wizerunek zmarłego umieszcza się w pobliżu grobu, tak aby spoglądał w kierunku lądu. Wizerunki są ciasno upakowane, bo stare pokolenia drewnianych replik zmarłych wieśniaków stoją ramię w ramię z coraz nowszymi, strasząc potencjalnych intruzów.

Na wizytę zasługuje jednak również sam krajobraz i architektura. Budowa każdego domu zajmuje nawet dwa lata, ponieważ każdy jest arcydziełem, wymagających wielu rzeźb, umiejętności malarstwa i obróbki drewna. Rodziny Toraja postrzegają te domy jako swoje dziedzictwo i znak statusu. Dziwny kształt domu przedstawia głowę bawołu wodnego, najświętszego zwierzęcia dla społeczności Toraja.

Kiedy jechać do Torajaland

Najruchliwszym miesiącem dla turystyki w Toraja jest maj, a następnie sierpień i lipiec. Ceny hoteli i lotów będą w tych miesiącach przyzwoite, ale można zaoszczędzić, kupując usługę z dużym wyprzedzeniem.

BALEPE Pogoda