Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Ingapirca

Atrakcje turystyczne IngapircaIngapirca („Ściana Inków”) - znajdujące się na wysokości 3160 m n.p.m. stanowisko archeologiczne. Ingapirca to największe i najlepiej zachowane inkaskie ruiny, jakie odkryto Ekwadorze. Znalezione tutaj budowle zostały wzniesione identyczną techniką, którą Inkowie stosowali w Peru. Chodzi o technikę budowania za pomocą gładzonego kamienia bez zaprawy. Niestety dziś Ingapirca nie wygląda imponująco. W większości mur nie przekracza metra wysokości. Jedynie Templo del Sol, czyli Świątynia Słońca, najlepiej zachowany fragment ruin, wznosi się nad całością kolistym murem w kształcie baszty z trójkątnym zakończeniem.

Ingapirca to miejsce kultu plemienia Canari, którzy na długo przed Inkami zajmowali te tereny. Znajduje się tu m.in. grób ich królowej. A tuż obok grobu duży pionowy, zupełnie niepozorny głaz. Jego istnienie miało zasadnicze znaczenie w kulturze tutejszych ludów. Dwa dni w roku, podczas dni równonocny, cień rzucany przez górną krawędź kamienia przedstawiać miał trzy postacie czczonych przez Indian zwierząt – pumy, kondora, i anakondy.

Ruiny najlepiej zwiedzać albo wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem. Południowe upały bowiem skutecznie odstraszają turystów. Do ruin dostać się można ze słynnego miasta Cuenca z przesiadką w El Tambo lub Canar. Przejazd lokalnym busem nie kosztuje więcej niż ok. 60 centów. Taksówkę to wydatek rzędu 5 USD.