Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Izola

Atrakcje turystyczne IzolaIzola jest niewielkim rybackim miasteczkiem, urokliwym jak wszystkie pozostałe na słoweńskim wybrzeżu. Jest jednak najcichszym ze wszystkich. Położona w łagodnej kotlinie klika kilometrów na zachód od większego Kopru. Znajdziemy tu malutkie stare miasto z uroczymi, wąskimi zaułkami na dawnej wyspie, która w początkach XIX stulecia została połączona z lądem. Starówka obfituje w wiele ciekawych budynków z widocznymi weneckimi wpływami. Dzięki temu, że nie ma tu zabytków równie znanych jak w Piranie, nie ma również tylu turystów. Dlatego wciąż jeszcze można w Izoli poczuć coś z atmosfery starego, rybackiego miasteczka. Izola jest również dobrym punktem wypadowym do poznawania całego wybrzeża. Znajduje się tu dobra infrastruktura turystyczna, a miasto leży w połowie drogi między Koprem i Piranem.
Na placu Manzioli znajduje się kilka pałaców: W pałacu Manzioli mieszczą się dziś imponujące zbiory biblioteczne a jego sale wykorzystywane są do organizacji wystaw i wydarzeń kulturalnych. Pałac Lovisato służy jako siedziba samorządu oraz bar winny. Pałac Besenghi Degli Ughi jest najpiękniejszym pałacem w Izoli. Zbudowany został przez bogatą wenecką rodzinę w XVIII wieku w stylu rokoko. Dziś mieści się tu szkoła muzyczna oraz pałac ślubów.
Będąc w Izoli warto również przyjrzeć się staremu ratuszowi zbudowanemu w XIV wieku w stylu gotyckim. Jego fasada została odnowiona w okresie baroku w takim właśnie stylu. Warto także przyjrzeć się kościołowi świętego Maura z XIV wieku, którego wieża jest już widoczna ze sporej odległości od miasta. Miłośnicy  wykopalisk archeologicznych ucieszą się na wieść o parku archeologicznym Simonov Zaliv, który jest pozostałością dawnego portu.
Pasjonaci pewnie zainteresują się Muzeum Modeli Statków oraz Muzeum Kolejki Wąskotorowej i Modeli Pociągów. Oba muzea mieszczą się w tym samym budynku Muzeum Parenzana. Po spacerze uliczkami starówki można odetchnąć w cieniu drzew miejskiego parku. Równie niezwykłym muzeum jest urządzenie w Izoli Muzeum Ulicznego. Jest to unikalny program, w którym uczestniczą liczne sklepy na terenie Starego Miasta. W jego ramach część wystaw sklepowych została zamieniona na niewielkie gabloty muzealne, prezentujące różne aspekty codziennego życia w mieście na przestrzeni wieków.