Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Jaskinia Hang Son Doong

Atrakcje turystyczne Jaskinia Hang Son DoongDo Wietnamu co roku ściągają miliony turystów z całego świata. Ten niewielki kraj szczyci się nie tylko wspaniałymi zabytkami i atmosferą, ale także niesamowitymi cudami natury. Do najbardziej fascynujących i zarazem znanych należy, położona w północnej części kraju Zatoka Ha Long, będąca jednym z Siedmiu Nowych Cudów Natury UNESCO. Nie jest to jednak jedyny zakątek Wietnamu, który zapiera dech w piersiach. W 2003 roku na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturalnego UNESCO został wpisany Park Narodowy Phong Nha - Ke Bang, który rozciąga się w północnej i centralnej części kraju. Miejsce należy do jednych z najbardziej niezwykłych na ziemi. Tu właśnie została odkryta najgłębsza jaskinia na świecie - Hang Son Doong.
Jaskinia Hang Son Doong leży w górach Annamite, na pograniczu Wietnamu i Laosu. Została odkryta przypadkiem przez jednego z mieszkańców Ho-Khanh w 1991 roku, jednak przez wiele lat nikt nie odważył się wejść w jej głąb z powodu tajemniczych dźwięków wydobywających się z wnętrza. Jaskinia została po raz pierwszy zbadana w 2009 roku przez grupę brytyjskich naukowców z British Cave Research Association.
Pierwsza ekspedycja trwała zaledwie 4 dni, ponieważ na przeszkodzie stanęła gigantyczna ściana kalcytu. Geologowie wrócili tu jednak rok później wyposażeni w odpowiedni sprzęt wspinaczkowy i pokonali przeszkodę.
Jaskinia rozciąga się na długości około 9 kilometrów. Największa z komór ma ponad 5 kilometrów długości, 150 metrów szerokości i aż 200 metrów wysokości. Hang Son Doong jest prawdziwym cudem natury. Dzięki ekspedycji brytyjskich naukowców nie tylko udało się laserowo zbadać wielkość jaskini, ale także odkryć na jej dnie podziemną rzekę o długości 2,5 km. To właśnie rzeka była odpowiedzialna za wydawanie dziwnych dźwięków i świstów, które przez lata odstraszały okolicznych mieszkańców.
Podziemna rzeka drążyła skały przez tysiąclecia nadając im interesujące formy i kolory. Jednak jej dzieło to nie tylko oryginalne kształty. Rzeka dała życie unikalnej roślinności, która może tu rosnąć dzięki połączeniu wody i światła wpadającego do jaskini po zawaleniu się kilku bloków skalnych. Bujna i soczyście zielona dżungla, która dosłownie spowija wnętrze Hang Son Doong nazwana została Ogrodem Edenu i jest domem dla nietoperzy, małp i egzotycznych gatunków ptaków.
Podziemna rzeka i gęsty las to nie jedyne cuda natury. W jaskini natrafiono nawet na podziemne chmury. Odkryto tu także nienaturalnie dużych rozmiarów perły jaskiniowe, których wielkość porównywalna jest z wielkością piłek do baseballa. Normalnie perły jaskiniowe osiągają rozmiary ziarnka grochu, a czasem dochodzą do wielkości owocu wiśni.
Od 2010 roku władze parku zdecydowały się udostępnić jaskinię turystom, jednak pozwoleń na wejście w ciągu roku wydaje się tylko kilkaset. Wstęp i pobyt w jaskini nie należą do najtańszych. Tydzień spędzony we wnętrzu największej jaskini świata kosztuje 3 tysiące dolarów. Jednak sama wyprawa i niepowtarzalne widoki warte są każdej ceny.
Do czasu odkrycia Hang Son Doong największą jaskinią w Wietnamie była Phong Nha Cave położona w Parku Narodowym Phong Nha - Ke Bang.