Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Jaskinia Postojna

Atrakcje turystyczne Jaskinia PostojnaPostojnska Jama to najpiękniejsza słoweńska jaskinia i jednocześnie symbol tego kraju. Na całym świecie niewiele jest jaskiń z tak interesującą i zróżnicowana szatą naciekową. Dlatego też niezależnie od pory roku jest ona oblegana przez turystów. Jaskinia Postojna została wydrążona przez rzekę Pivkę, która jest dopływem Ljubljanicy.
Dojazd do jaskini jest dosyć prosty. Najłatwiej dostać się tam z Lublany. Dojechać można autobusem, pociągiem, ale oczywiście najwygodniej samochodem. Częste znaki naprowadzają nas na jaskinię tak, że nie możemy zabłądzić. Wejście do niej znajduje się w pobliżu miasta Postojna. Będąc już na miejscu, uderzy nas mnogość tłumu czekającego przed wejściem i ilość straganów, sklepików i ulicznych artystów próbujących zarobić parę groszy. Gdy w końcu przebijemy się do kas, do wyboru będziemy mieć kilka opcji zwiedzania. Tylko zwiedzanie jaskini, zwiedzanie połączone z wizytą w muzeum fauny jaskiniowej lub zwiedzanie jaskini i okolicznego zamku Predjama. Będąc przy kasie warto zaopatrzyć się w ulotkę opisującą jaskinię. Ulotka dostępna jest także w języku polskim.
Jaskinia liczy 27 km podziemnych sal i korytarzy i jest udostępniona dla ruchu turystycznego już od początku XIX wieku. Cała trasa turystyczna liczy 5,5 km, a jej pokonanie zajmuje tylko 1,5 godziny. Jest możliwe dzięki temu, że 4 - kilometrowy odcinek tzw. Starego Korytarza pokonuje się, działającą tu od 1984 roku, kolejką elektryczną. Do przejścia pozostaje jedynie 1700 m. Zwiedzanie jaskini zaczynamy od przejechania 2 kilometrowego odcinka kolejką szynową. Docieramy do środkowego poziomu jaskini, liczącego sobie około 1,5 mln lat. Obserwujemy tutaj niezwykłą szatę naciekową. Cienkie, rurkowate stalaktyty, wielkie, masywne stalagmity i łączące strop z podłożem stalagnaty. Po pokonaniu pieszo około kilometra ponownie wsiadamy do kolejki. Podczas całego zwiedzania towarzyszy nam przewodnik, który w zależności od wersji językowej posługuje się językiem słoweńskim, angielskim, francuskim, niemieckim lub włoskim.
W jaskini występuje bezoki płaz – odmieniec jaskiniowy - zwany przez miejscowych ludzką rybką. Jest to niewielki, ogoniasty płaz osiągający do 30 cm długości, którego ciało ma barwę białą lub różową. Oczy, co prawda ma, ale ukryte pod skórą a oddycha pierzastymi, zewnętrznymi skrzelami. Spotkać go można tylko tu w wodach jaskiniowych Krasu Dynarskiego. Nie jest to oczywiście jedyny mieszkaniec jaskini. Oprócz niego w Jaskini Postojnej żyje do 130 gatunków zwierząt.
W jaskini panuje temperatura od 8 do 10°C, warto więc pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłego okrycia wierzchniego. Przed wyjazdem do Postojnskiej Jamy dobrze jest sprawdzić godziny rozpoczęcia zwiedzania, ponieważ w zależności od miesiąca są one częstsze lub rzadsze. Latem grupy wchodzą do jaskini co godzinę, a w miesiącach zimowych oprowadzane są tylko 3 grupy dziennie.