Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Jaskinie Škocjańskie

Atrakcje turystyczne Jaskinie ŠkocjańskieJaskinie Škocjańskie są jedną z największych atrakcji turystycznych Słowenii. Jest to zespół jaskiń krasowych w Słowenii znajdujących się obecnie pod ochroną jako park krajobrazowy oraz obszar ochrony biosfery. Od 1986 roku Jaskinie Škocjańskie znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Jaskinie uznawane zostały za jedne z najbardziej znanych podziemnych zjawisk na świecie, a razem z nurtem rzeki utworzyły jedne z najdłuższych krasowych podziemnych mokradeł.
Charakterystyczne dla jaskiń są duże komory i korytarze, oraz podziemna rzeka o nazwie Reka, która wypływa spod szczytu góry Snežnik i wpada do jaskini wąwozem pod wioską Škocjan.
Obecnie znana sumaryczna długość 11 jaskiń wynosi około 6 km, ale udostępniono tylko około 3 km korytarzy dla zwiedzających. Aby dostać się do jaskini trzeba skorzystać z wejścia znajdującego się w wiosce Matavun, leżącej 5 km na wschód od autostrady Lublana - Koper. Długość zwiedzania jaskiń trwa około półtorej godziny z anglojęzycznym przewodnikiem. Temperatura wewnątrz jaskiń utrzymuje się na stałym poziomie 12°C. Poza sezonem letnim turyści wpuszczani są do jaskiń 3 razy dziennie, latem zaś aż 8 razy.
Będąc w jaskini, warto wybrać się również do Muzeum Škocjan. Tutaj turyści poznają historię eksplorowania jaskiń oraz mogą obejrzeć wystawy etnograficzne, biologiczne, geologiczne oraz archeologiczne w centrum nauki.