Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Jaunde

Atrakcje turystyczne JaundeJaunde jest stolicą i drugim co do wielkości miastem Kamerunu. W 2010 roku liczyło 1,8 mln mieszkańców. Leży na wyżynie w południowo-zachodniej części państwa na wysokości 730 m n.p.m. Taka wysokość zapewnia mieszkańcom i turystom przyjemny klimat.

Jaunde głównym ośrodkiem handlu a także przemysłu tytoniowego, spożywczego, ceramicznego i drzewnego.

Jaunde istnieje od 1888 roku, gdy założyli je niemieccy handlarze handlujący kością słoniową. Podczas I wojny światowej miasto było okupowane przez wojska belgijskie, a w 1922 roku zostało stolicą terytorium mandatowego Ligi Narodów pod administracją francuską - Kamerunu Francuskiego. Po uzyskaniu niepodległości przez Kamerun w 1960 roku, Jaunde zostało stolicą kraju.

Główne atrakcje w mieście to muzea: znajdujące się w murach benedyktyńskiego klasztoru - Kameruńskie Muzeum Sztuki, mieszczące się w dawnym pałacu prezydenckim - Kameruńskie Muzeum Narodów i Muzeum Afhemi. W dzielnicy Mvog-Betsi mieści się jeszcze ogród zoologiczny. W mieście jest wiele większych i mniejszych ryneczków, kilkanaście hoteli i kin. Samo centrum miasta jest nieciekawą mieszanką wysokich budynków z nieokiełznaną, afrykańską zabudową. Jednak turystów może zainteresować fakt, że znajdą tu kilka bankomatów i kafejek internetowych. W Jaunde znajduje się jeszcze katedra mariawicka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.