Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Jezioro Szkoderskie

Atrakcje turystyczne Jezioro SzkoderskieJezioro Szkoderskie to ogromne jezioro krasowe na granicy z Albanią. Od 1983 roku największy park narodowy Czarnogóry o pow. 40 tys. ha. Jest jednym z ostatnich siedlisk pelikanów i największym rezerwatem ptactwa w Europie a także największym rezerwatem słodkowodnych bagien w rejonie śródziemnomorskim. Średnia głębokość jeziora wynosi 6 m. Jednak fragmenty dna – tzw. oka – znajdują nawet się poniżej poziomu morza. Najgłębsze oko mierzy 60 metrów. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona. Jest tu duża ilość zatok, wysp i półwyspów. Powierzchnia zmienia się wraz z porami roku i wynosi od 370 do 530 km kwadratowych. Taflę jeziora pokrywa dywan bagiennych roślin z żółtymi i białymi kwiatami. Dzięki umiarkowanemu śródziemnomorskiemu klimatowi i bujnej roślinności Jezioro Szkoderskie zimą staje się ostoją dla ptaków migrujących z północy Europy, a nawet z Syberii Zachodniej. Na obszarze parku występuje około 270 gatunków ptactwa w tym kaczki, gęsi, perkozy, orły, czaple i nurki, 48 gatunków ryb, między innymi węgorz i łosoś a także bogaty świat gadów. Wokoło jeziora, jak również na wyspach znajdują się ruiny kościołów, klasztory, zabytkowe monastery, fortyfikacje a nawet pozostałości więzienia. Jezioro najlepiej zwiedzać, pływając po nim łódką lub statkiem.

Jezioro Szkoderskie zachwyca swym pięknem o każdej porze roku. Wczesną wiosną, gdy stan wody jest podwyższony, zalewa nadbrzeżne łąki i drogi. Latem zachwyca zieleń porośniętych drzewami brzegów a zimą stonowane barwy powodują, że jezioro wygląda jak ze starej, wyblakłej fotografii.

W jeziorze Szkoderskim można się kąpać, ale ciężko znaleźć miejsce do rozłożenia ręcznika lub koca. Dobrych plaż nie jest wiele i trzeba mieć własny transport by się do nich dostać. Jednym z najlepszych miejsc do kąpieli i opalania jest długa, piaszczysta i niezatłoczona plaża Murici.