Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Koper

Atrakcje turystyczne KoperKoper to miasto leżące nad Adriatykiem na półwyspie Istria. Jest miastem portowym znajdującym się około 20 km od Triestu. W tym liczącym 25 tysięcy ludności mieście do dziś widoczne są wpływy większego sąsiada. Poczynając od architektury, na oficjalnej dwujęzyczności kończąc.
Ponieważ jest to miasto typowo portowe, na próżno tu szukać piaszczystych plaż i turyści spragnieni słonecznego wypoczynku powinni udać się raczej do sąsiednich miasteczek, których na niewielkim, słoweńskim wybrzeżu jest kilka.
W starożytności znajdowała się na tych terenach osada grecka zwana Aegida, a w czasach Cesarstwa Bizantyjskiego miasto nosiło nazwę Iustinopolis. Pierwsze wzmianki o handlu mieszkańców z Wenecją datowane są na 932 rok. W trakcie konfliktu pomiędzy Wenecją i Cesarstwem Niemieckim mieszkańcy Kopru poparli stronę niemiecką i dzięki temu w 1035 roku Koper uzyskał prawa miejskie, nadane przez samego cesarza Konrada II.
Stare miasto Kopru jest małe, położone na dawnej wyspie. Wyspa z polecenia Napoleona został połączona lądem. Ze względu na niewielki obszar centrum możemy sobie pozwolić na spacer ciasnymi, charakterystycznymi dla miast śródziemnomorskich uliczkami, przy których co chwila zapraszają przytulne kawiarenki. Nawet jeśli niedoświadczonego turystę na chwilę zawiedzie orientacja, bez najmniejszego problemu znajdzie właściwą drogę.
Najważniejszym miejscem starówki Kopru jest Titov Trg. Jest to plac, na którym znajduje się XV - wieczny pałac w stylu gotyku weneckiego. Obecnie spełnia rolę ratusza i centrum informacji turystycznej. Na placu wznosi się również kamienna dzwonnica naśladująca słynną, wenecką kampanilę z placu świętego Marka oraz katedra Wniebowzięcia NMP. Wartymi uwagi są z pewnością bramy wejściowe do starego miasta oraz rozsiane po starówce budynki reprezentujące style z różnych epok.
W miejskiej architekturze kopru wszechobecne są wpływy weneckie, a herb Wenecji możemy odnaleźć na fasadach lub bramach wielu reprezentacyjnych budowli miejskich.