Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Kotor

Atrakcje turystyczne KotorKotor znajduje się nad wodami Boki Kotorskiej. Jest to pięknie zachowane, średniowieczne miasto, które swą historię zaczęło w IX wieku. Miasteczko słynie z tego, że nigdy nie zostało zdobyte przez najeźdźców. Miasto odpierało nawet ataki Turków, którzy przez kilka wieków panowali nad tą częścią Europy.

Miasto przecinają wąskie uliczki i urokliwe place, przy których stoją przepiękne kościoły liczące sobie setki lat. Mury obronne miasta mają 4,5 kilometra długości i 20 metrów wysokości. Budowano je od XV do XIX w. Niedawno zostały udostępnione do zwiedzania. Prowadzą one do Twierdzy św. Jana znajdującej się na Samotnym Wzgórzu. Z twierdzy rozciąga się piękny widok na ponure skalne szczyty odbijające się w morzu. Widok ten, , zupełnie nietypowy w tej części Europy, wart jest wysiłku wspinaczki do twierdzy.

Stare Miasto w Kotorze, chyba najładniejsze po Dubrowniku w tej części Europy, wpisane zostało w 1979 r. na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Zbudowano je z białego kamienia. Kotor oferuje turystom wiele zabytków: Katedra św. Trifona wybudowana w 1166 roku, romańskie kościoły: św. Łukasza z 1195 roku, św. Anny  z XII wieku, Maryi Panny z 1221 roku, gotycki kościół św. Michała z freskami z XV wieku, kościół św. Klary z XIV wieku, kościół Pana Uzdrowiciela z początku XV wieku, cerkiew św. Mikołaja z początku poprzedniego wieku. W mieście odnajdziemy też liczne pałace: pałac Drago z gotyckimi oknami z XV wieku, bizantyjski pałac z XVII wieku, pałac Pima z XVI wieku, pałac Grubonja z XIV wieku i rozpoznawalny symbol Kotoru - wieża Zegarowa z XVI wieku. Charakterystyczne dla Kotoru są też maleńkie kościółki znajdujące się dosłownie na każdym placyku.

W Kotorze nie znajdziemy plaży. Amatorzy wodnych atrakcji swój pobyt muszą planować raczej w okolicznych miejscowościach, które dużo bardziej sprzyjają morskim i słonecznym kąpielom. W wąskich uliczkach starego Kotoru, w cieniu zabytkowych domów i kościołów ulokowano natomiast sporo klimatycznych knajpek.

Niestety nie wszystkie widoki w Kotorze są tak fascynujące. Starówkę szpecą otaczające ją kominy. A ponieważ miasto uległo zniszczeniom podczas trzęsienia ziemi w 1979 r. wiele zabytków jest „przyozdobionych” rusztowaniami, na których trwają prace remontowe. Koszmarne wrażenie robią także zrujnowane kamieniczki i żyjący na ich gruzach starsi ludzie. Godny polecenia jest za to nadmorski targ – można na nim kupić przepyszne owoce, marynowane oliwki i tradycyjne, czarnogórskie sery.