Kyrenia

Atrakcje turystyczne KyreniaKyrenia to przepiękne miasto i kwintesencja tureckiej części Cypru. Znana jest głównie ze wspaniałego średniowiecznego zamku i równie interesującego starego portu. Port jest ulubionym miejscem spacerów i odpoczynku w jednej z uroczych kawiarenek. Spacer wąskimi uliczkami najstarszej części miasta również należy do wielkiej przyjemności podczas pobytu w Kyrenii. Kyrenia (Girne w języku tureckim) jest centrum regionu o takiej samej nazwie. Mieszkańcy żyją z handlu i rzemiosła. Istnieje tu również kilka zakładów produkcyjnych przemysłu spożywczego oraz oczywiście wiele zakładów usługowych związanych z turystyką. Poza tym w Kyrenii znajdują się dwa uniwersytety.
W Kyrenii, jak już wspomniano istnieje kilka miejsc wartych odwiedzenia.  Jednym z nich miejski port ze swoimi jachtami oraz rybackimi łodziami.  Ulokowany między starymi murami obronnymi a fortem, na tle gór Beşparmak. W ciągu dnia można wybrać się do jednej z wielu kawiarni, barów lub restauracji. Siadając pod parasolem, w trakcie lunchu lub drinka, można oglądać rybaków rozładowujących swój połów i żeglarzy szykujących jachty do wyjścia w morze. Wieczorem port zaczyna świecić. Mnóstwo neonów we wszelkiego rodzaju lokalach gastronomicznych zaprasza gości na spróbowanie specjałów lokalnej kuchni. Gwieździste niebo góruje nad tętniącą życiem promenadą, a jasno oświetlone potężne mury i bastiony twierdzy wydają się być o wiele większe i bliższe. Twierdza i port miały w przeszłości decydujący wpływ na rozwój miasta. Handel z miastami anatolijskiego wybrzeża przyniósł Kyrenii dobrobyt i rozkwit. Port jest dość płytki. Stojące w nim łodzie mają tylko trzy metry wody pod kilem. Dla większych jachtów oddano w latach 80-tych ubiegłego wieku nowy basen portowy położony bardziej na wschód. W niewielkiej odgrodzonej rafą od morza zatoce, po wschodniej stronie zamku, prawdopodobnie istniał port rzymski. Jednak od czasów bizantyjskich używany był obecny port jachtowy i rybacki.
Kolejną atrakcją Kyrenii jest zamek Girne. Warownia datowana na VI lub VII wiek znajduje się w najstarszej części miasta. W zapiskach historycznych odnajdujemy wzmiankę, że w 1191 roku zdobył ją Ryszard Lwie Serce. W XIV wieku warownia została zniszczona w czasie walk genueńskich. Po przejęciu przez Wenecjan, została odbudowana w obecnej formie i od 1974 roku jest dostępna dla zwiedzających jako muzeum. Zamek charakteryzuje się wielką różnorodnością stylów, co z pewnością podnosi jego wartość kulturalną i historyczną. Zauważyć tu można wpływy rzymskie, bizantyjskie a także weneckie. W zamku można obejrzeć ciekawe wystawy, między innymi Galeria Znalezisk Grobowych czy Muzeum Wraku, w którym wystawiony jest grecki zamek handlowy wydobyty z morskiej toni, który zatonął jeszcze w starożytności w pobliżu Kyrenii.
Z pozostałych zabytków wartych zobaczenia w Kyrenii są: Meczet Aga Kafer Paszy, który na przestrzeni dziejów był wielokrotnie niszczony i za każdym razem na nowo odbudowywany. Smukły minaret, wyrastający z masywnego cokołu, posiada w górnej części charakterystyczną, podpartą wspornikami galerię. Meczet Nurettin Ersin Paszy jest największym i przez wielu uważany za najpiękniejszy meczet Północnego Cypru. Wspaniała budowla, wzniesiona wysoko na zboczu w stylu wielkich osmańskich meczetów, panuje nad całym wybrzeżem Kyrenii. Siedemnaście małych kopułek otacza potężną kopułę główną nad salą modłów. Sala ta może pomieścić jednorazowo 750 wiernych. Liczne okna z kolorowego szkła oraz ogromny żyrandol, oświetlają wnętrze ciepłym światłem. Po bokach świątyni wznoszą się wysoko ponad dachy dwa spiczaste 38-mio metrowe minarety. Kolejną świątynią jest Kościół Świętego Andrzeja. Jest on jedyną świątynią wspólnoty anglikańskiej. Wybudowana na skalistym występie, naprzeciwko południowo - zachodniego bastionu zamku.