Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Lublana

Atrakcje turystyczne LublanaLublana jest zlokalizowaną w centrum Słowenii stolicą kraju. Dzięki temu, że jest niedużym, liczącym prawie 300 tysięcy osób miastem, była w stanie zachować swój czarujący klimat.
Lublana jest także najważniejszym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i administracyjnym kraju oraz pełni rolę centralnego węzła komunikacyjnego. Obecnie również ważny punkt na turystycznej mapie Słowenii i dogodna baza wypadowa dla górskich wędrówek.
Historia osadnictwa na tych terenach sięga ponad 2000 lat p.n.e., kiedy na obszarze obecnego miasta powstały pierwsze drewniane domostwa. W 1220 roku Lublana otrzymała prawa miejskie. Później miasto często zmieniało właścicieli wciąż się rozwijając. W czasach średniowiecznych u stóp wzgórza zamkowego rozwinął się typowy dla tego okresu gród. W 1511 roku Lublana została zniszczona przez trzęsienie ziemi i następnie odbudowana w stylu renesansowym. W okresie 500-letniego panowania Habsburgów, miasto nabrało charakteru barokowego, a po odbudowie, po kolejnym wielkim trzęsieniu ziemi w 1895 roku, w miejski krajobraz wkomponowały się elementy modernistyczne. Mieszankę stylów najlepiej widać, spacerując po kameralnej starówce. Mimo, iż nie ma tu wyjątkowo ciekawych zabytków, to spacer po starówce na pewno każdemu zapadnie w pamięć. XX wiek szczęśliwie dla miasta nie przyniósł większych zniszczeń, a jedynie znaczne powiększenie jego obszaru. Kiedy Słowenia została przyłączona do Jugosławii, Lublana stała się stolicą jednego z okręgów, a po uzyskaniu niepodległości w 1991 roku - stolicą demokratycznej republiki.
Największymi atrakcjami miasta są:
- Kościół Świętej Trójcy z początku XVIII wieku, który jest jedną z najpiękniejszych świątyń barokowych w mieście. Szczególnie charakterystyczna jest fasada z falistą formą szczytu. Pod jej projektem podpisał się prawdopodobnie włoski architekt - Carlo Martinuzzi. Z kolei marmurowy ołtarz wyszedł spod ręki Francesco Robba, a malowidła świątyni spod pędzla Valentina Metzingera i Mateusza Langusta. Przed świątynią wznosi się kolumna Świętej Trójcy. Jest to votum mieszkańców za ustrzeżenie miasta przed zarazą. Kolumna jest kopią drewnianego pierwowzoru wzniesionego w 1693 roku.
- Zamek Lublański, którego historia na wzgórzu zamkowym sięga czasów celtyckich. Zamek w obecnym kształcie datowany jest na XVI wiek. W XVII i XVIII wieku stanowił on rezydencję królewską, w XIX i XX w. więzienie a do lat 60-tych XX wieku mieszkanie dla biedoty. W latach 80-tych zamek poddano renowacji i obecnie pełni on funkcje kulturalne. Efekty renowacji są różnie odbierane. Dla niektórych końcowe efekty są urzekające, jednak większość zwiedzających odrzucają mury wykonane z szarego betonu, które w żaden sposób nie przypominają tradycyjnego zamku. Na wzgórze zamkowe można wejść pieszo lub wjechać wagonikiem. Warto się tam dostać ze względu na malownicze widoki i na panoramę Lublany.
- Most Smoka (sł. Zmajski Most) zbudowany w 1901 roku w stylu art nouveau. Mostu strzegą 4 spore posągi smoków, które według legendy, poruszają ogonem za każdym razem, gdy przez most przejdzie dziewica.
- Za mostem usytuowano Stari Trg, Mestni Trg i Gornji Trg. Wspólnie tworzą one długi deptak, przy którym stoi piękny budynek Ratusza i średniowieczne domy, w których mieszczą się dziś restauracyjki i małe sklepiki.
- Park Tivoli, czyli 5- cio hektarowy obszar zieleni, miejsce spacerów i aktywnego wypoczynku. Przez park wiedzie charakterystyczna promenada Jakopič zaprojektowana przez Jože Plečnika. W obrębie parku znajduje się Tivolski grad z XVII wieku, który obecnie pełni rolę siedziby Międzynarodowego Centrum Grafiki oraz Cekinov grad, w którym znajduje się Muzeum Historii Najnowszej.
- Žale – położony ok. 3 km na południowy wschód od centrum cmentarz zaprojektowany przez Jože Plečnika. Na jego terenie zbudowano kaplice poświęcone patronom kościołów Lublany oraz groby wybitnych Słoweńców.
- Šmarna gora – Ulubione przez lotniarzy, ale popularne również wśród mieszkańców miejsce weekendowego wypoczynku. Góra znajdująca się 10 km od stolicy ma dwa wierzchołki (669 i 676 m n.p.m.), a na jej szczycie zobaczyć można zabytkowy kościół i pochodzącą z tego samego okresu gospodę.
W Lublanie jest również zoo oraz kilka muzeów, kin, teatrów i basenów. Dla turystów chcących lepiej poznać zakamarki miasta jak również jego historię, przygotowano darmowe, dwugodzinne spacery z przewodnikiem, które rozpoczynają się spod kościoła na placu Prešeren. Chętni na kilkudniowy pobyt mogą spędzić noc w hostelu urządzonym w starym więzieniu, pełniącym również funkcję galerii sztuki.