Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Maribor

Atrakcje turystyczne MariborMaribor jest drugim pod względem wielkości miastem w Słowenii. Liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców. Położony jest rzeką Drawą, w północno-wschodniej części Słowenii, niedaleko od granicy z Austrią. Maribor jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i naukowym. W 2012 roku miasto zostało Europejską Stolicą Kultury.
Pierwsze zapiski o istniejącym tu wówczas grodzie pochodzą z XII wieku. Początkowo miasto pełniło funkcję typowego średniowiecznego grodu z podzamczem. Dynamiczny wzrost miasta przypada na okres panowania Habsburgów, którzy rządzili miastem do I Wojny Światowej. Dzięki liczącej sobie 900 lat historii miasta, odnajdziemy tu liczne zabytki i pamiątki historii. Najważniejsze z nich zobaczymy w centrum rozciągniętym nad rzeką Drawą. Odnajdziemy tu nie tylko średniowieczne umocnienia i wieże, zamek i kościoły, ale również liczne ślady kultury żydowskiej.
Ważną atrakcją Mariboru, którą okolica próbuje przyciągać turystów, jest najstarsza na świecie, wpisana do księgi rekordów Guinessa, licząca sobie 400 lat, winorośl (Stara Trta). Cała okolica jest słynna z wyrobu win. W Mariborze można zajrzeć do Vinag, czyli piwnic z winami, a co roku we wrześniu można być świadkiem festiwalu winobrania.
Niedaleko od miasta znajduje się największy w Słowenii ośrodek sportów zimowych - Pohorje. Odbywają się tu wielkiej rangi zawody sportowe, jak chociażby zawody Pucharu Świata kobiet w narciarstwie alpejskim. Na Pohorje zwane też płucami Mariboru można dostać się kolejką linową. Można też skorzystać z dobrze przygotowanych ścieżek rowerowych i podziwiać roztaczający się przyjemny widok na panoramę miasta i okolic.
Okolica Mariboru jest jedną z najbardziej nasłonecznionych w Słowenii, więc zwiedzanie miasta odbywa się najczęściej przy sprzyjającej aurze. Najważniejszymi zabytkami i atrakcjami, które należy koniecznie zobaczyć są:
- Katedra świętego Jana Chrzciciela, która jest najważniejszą świątynią Mariboru. Wzniesiona została w XII wieku w stylu romańskim, a następnie wielokrotnie przebudowywana i obecnie w głównej mierze ma charakter gotycki. Szczególnie interesujące jest XIV - wieczne prezbiterium oraz XVI - wieczne sklepienie nawy głównej. Licząca 57 metrów dzwonnica kościoła stanowi jeden z symboli Mariboru. Zbudowana została na początku XVII wieku i liczyła 76 metrów. 100 lat później została jednak obniżona do obecnych rozmiarów.
- Zamek Miejski z końca XV wieku. Wzniesiony w celach obronnych, wielokrotnie przebudowywany nabrał w końcu cech rezydencji. W chwili obecnej w jego murach mieści się Muzeum Regionalne prezentujące dzieje miasta. Znajduje się tu wyjątkowo cenna kolekcja zabytków. Na zamku odbywają się cyklicznie koncerty muzyki klasycznej, a także festiwale muzyki barokowej, rockowej i festiwal teatralny.
- Kościół Franciszkanów zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Jest to trójnawowa bazylika projektu wiedeńskiego architekta Richarda Jordana. Świątynia powstała w miejscu dawnego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
- Synagoga z XV wieku. Budynek był początkowo siedzibą naczelnego rabinatu Styrii. W 1501 roku, po wypędzeniu Żydów z Mariboru, stał się świątynią rzymskokatolicką. Obecnie pełni funkcje kulturalne.
- Park miejski pochodzący z końca XIX wieku.
- Wieża sądowa z XIV wieku.
- Zespół klasztorny jezuitów wraz z kościołem świętego Alojzego z XVIII wieku.