Mdina

Atrakcje turystyczne MdinyMdina jest dawną stolicą Malty a obecnie jednym z najmniejszych miast na wyspie. Z racji niewielkiego ruchu ulicznego zwana The Silent City (Ciche Miasto). Jest raj dla zakochanych i fotoamatorów a także dla miłośników historii i architektury. Niewielki ruch uliczny wynika z faktu, że jest ono praktycznie zamknięte dla samochodów osobowych. Po mieście mogą się poruszać tylko samochody dostawcze, służb ratowniczych, samochody nowożeńców, oraz wszystkich trzystu stałych mieszkańców miasta.
Mdina to otoczone murami i fosą, średniowieczne miasto, pełne urokliwych, bardzo wąskich uliczek, po których jakikolwiek ruch samochodowy i tak byłby niemożliwy.
Pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym miejscu sięgają sześciu tysięcy lat wstecz. Mdina, podobnie jak reszta wyspy, na przestrzeni wieków znajdowała się pod panowaniem różnych nacji. Rządy sprawowali tu Fenicjanie, Rzymianie oraz Saraceni. Położenie Mdiny, szczególnie w przeszłości, było strategiczne. Znajduje się ona w centrum wyspy Malty, na wzgórzu, z dala od brzegów morza. Było to miejsce najmniej narażone na ataki wrogów. W Mdinie nie ma jakichś spektakularnych atrakcji, które musimy zobaczyć za wszelką cenę. Jak wszędzie są kościoły czy muzea, ale tak naprawdę największą frajdę sprawia spacer po uliczkach i zaglądanie we wszystkie możliwe zakamarki. Dlatego warto tutaj przybyć z samego rana, gdy nie ma jeszcze tłumu turystów. Jeśli jednak szukamy zabytków to możemy udać się do Muzeum Historii Naturalnej, Katedry Św. Pawła, Muzeum Katedralnego, Palazzo Fason, a na końcu wejść na mury obronne, aby móc zobaczyć całą wyspę w pełnej okazałości. Do Mdiny najłatwiej dojechać autobusem. Na Malcie sieć autobusowa jest dość mocno rozbudowana i mimo iż nie działa wzorowo, to jest to chyba lepsze rozwiązanie niż wypożyczenie samochodu. Pamiętajmy o ruchu lewostronnym, cenach za wypożyczenie i bardzo wąskich uliczkach w miastach.