Meknes

Atrakcje turystyczne MeknesMeknes – leżące na przedpolu Atlasu Średniego miasto w północnym Maroku. Pierwsza osada powstała w tym miejscu w VIII w. W X wieku na tych terenach osiedliło się berberyjskie plemię Miknasa, od którego miasto wzięło swoją nazwę. Miasto rozbudowano na przełomie XVII i XVIII w. za rządów sułtana Mulaja Ismaila i przekształcono w stolicę marokańskiego państwa. Tan najbardziej bezlitosny władca w historii Maroka nie szczędził ani ludzi, ani pieniędzy, by rozbudować i upiększyć swoje miasto. W  1755 r. miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, które niestety wstrzymało ono rozwój Meknes i całkowicie pozbawiło go znaczenia politycznego. Dziś Meknes to już raczej bardziej prowincjonalne miasto, jednak doskonale widać w nim ślady jego dawnej świetności. Miejscowość ta przez wielu uważana jest za „Wersal Maroka” lub ”Mały Paryż”, pozostając jednocześnie oazą ciszy i spokoju W 1996 r. medyna w Meknes została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Największym zabytkiem Meknes jest Bab el - Mansur, symbol architektonicznej wizji sułtana Mulaja Ismaila. Jest to największa brama, jaka znajduje się w północnej Afryce. Jej ogrom podkreślają jeszcze dwie otaczające arkady, które zostały wsparte na marmurowych kolumnach, zagrabionych z rzymskiego Volubilis. Nazwa bramy pochodzi od nazwiska jej budowniczego i architekta. Została ukończona w 1732 r., 5 lat po śmierci Ismaila. Misterne zdobienia z mozaiki zachwycają i sprawiają, że ta monumentalna brama sprawia wrażenie delikatnej, ażurowej konstrukcji. Duże wrażenie na turystach robi także Medresa Bu Inania - arcydzieło sztuki Merynidów. Jej ściany pokryte są majoliką, czyli ceramiką z nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową o niezwykle bogatej kolorystyce. Ponadto warte uwagi są stiuki, arabeski i rzeźby wykonane w drewnie oliwnym. Podczas zwiedzania Meknes warto zajrzeć na plac Lalla Aouda, pełniącego dawniej rolę meszwaru, czyli miejsca parad i przeglądu wojsk sułtana. Za czasów świetności stolicy Czarna Gwardia sułtana składała się z 16 tys. czarnoskórych niewolników. Plac ten należał wówczas do kompleksu pałacowego Dar el-Kebira. Składał się pierwotnie z 24 odrębnych, obramowanych części z ogrodami i meczetami. Kolejnym zabytkiem Meknes jest grób Ismaila. Turyści mają tu wstęp tylko do świątyni. Do grobu dopuszczani są jedynie muzułmanie. Spacerując ulicami Meknes nie sposób nie zauważyć Wielkiego Meczetu. Wznosi się on w samym sercu medyny. Po intensywnym zwiedzaniu warto wybrać się do muzeum Dar Jamaï, w którym mieszczą się między zbiory berberyjskich kilimów i ceramiki lub chwilę odpocząć w andaluzyjskim ogrodzie - muzeum.

Meknes to nie tylko zabytki ale również winnice. Okoliczne wzgórza są idealnym miejscem dla wzrostu winorośli. Do najbardziej polecanych win czerwonych zaliczyć można: Les Coteaux de l’Atlas, Beni M’Tir Larroque Cabernet Sauvignon i Comtesse de Lacourtabalise. Natomiast z win białych warto wybrać: Beauvallon Chardonny i Medaillon Cabernet Sauvignon. Wina te nie należa do najtańszych ale warto ich skosztować.