Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Mount Cameroon

Atrakcje turystyczne Kamerunu - Mount CameroonMount Cameroon to wulkaniczny masyw zachodniego Kamerunu, który wznosi się na odległość 4095 metrów i rozciąga się na 23 kilometry. Jest najwyższym szczytem w subsaharyjskiej Afryce Zachodniej i Środkowej. Jest także jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Afryce. Średnio wybucha raz na 10-20 lat, a ostatnia erupcja miała miejsce 3 lutego 2012 roku. W przeszłości notowano umiarkowane i silne wybuchy zarówno ze szczytu, jak i z otworów na zboczach. W 1922 roku, z południowo zachodniego zbocza erupcja lawy osiągnęła wybrzeża Atlantyku, a w 1999 roku potok lawy zatrzymał się zaledwie 200 m od morza.

Jednak pierwsze pisemne wzmianki o aktywności wulkanicznej pochodzą od Hannona z Kartaginy, który obserwował wybuch góry w V wieku p.n.e.

Mount Cameroon wznosi się od wybrzeża Zatoki Gwinejskiej. Z porośniętego przez tropikalne lasy deszczowe masywu, wyłania się nagi, zimny szczyt, który czasami pokrywa się śniegiem.

Na południowo-wschodnim zboczu góry leży miasto Buea. Ze względu na lasy deszczowe jest to jedno z najbardziej mokrych miejsc na świecie. Średnia opadów rocznych wynosi tu aż 10 000 milimetrów. Na glebach wulkanicznych uprawia się tu banany, rośliny kauczukodajne, palmy olejowe, herbatę i kakao. Buea, ze względu na bliskość wulkanu jest jedną z najczęściej wybieranych atrakcji turystycznych w czasie podróży po Kamerunie. W mieście można wynająć przewodników, którzy udostępniają turystom również sprzęt wspinaczkowy. Wyprawa na Mount Cameroon jest niesamowitym przeżyciem, pozostającym w pamięci turystów przez całe życie. Organizowany jest tu doroczny Wyścig Nadziei, w którym najlepsi zawodnicy zdobywają szczyt w około 4,5 godziny.

Jednym z pierwszych zdobywców Mount Cameroon był angielski badacz Mary Kingsley. O swojej wyprawie opowiada w pamiętniku z 1897 roku - Podróże Po Afryce Zachodniej.