Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

My Son

Atrakcje turystyczne My SonMy Son to ruiny świętego miasta z czasów dynastii Cham zamieszkującej te tereny pomiędzy IV a XVI wiekiem, leżącego około 30 kilometrów od Hoi An i 70 kilometrów od Danang. Na skutek niszczącego wpływu czasu, a także amerykańskich bomb, niewiele pozostało dziś z kilkudziesięciu hinduistycznych świątyń oraz budynków mieszkalnych. Miejsce jest bardzo malowniczo położone, pośród porośniętych dżunglą wzgórz. Podobnie jak Świątynie Angkor w Kambodży, również My Son na kilkaset lat został opanowany przez dżunglę i zapomniany przez ludzi. Do Angkor Wat jest to miejsce zresztą często porównywane, podobnie jak do Borobudur w Indonezji.

Odkryty został ponownie dopiero pod koniec XIX wieku i ogłoszony miejscem o istotnym znaczeniu archeologicznym, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś jest absolutnie obowiązkowym punktem wycieczek.

Na miejscu, po przejściu przez pas dżungli trafiamy na położone między dwoma pasmami gór starożytne budowle. Wzniesione między IV a XVI wiekiem n.e., ceglane wieże i budynki, choć częściowo zrujnowane, wciąż stoją mimo erozji. Kompleks ten stanowi pozostałości po istniejącym tu sanktuarium religijnym Chamów, poświęconemu Śiwie.

Ciekawym jest fakt, że budynki z wczesnego okresu są lepiej zachowane niż te, wzniesione w XVI wieku, tak jakby sztuka wypalania cegły zostawała zapominana.

Podczas wojny wietnamskiej, bombowce amerykańskie wykonały nalot dywanowy na sanktuarium, jednak na skutek oburzenia światowej opinii publicznej bombardowań tych zaprzestano. Po wojnie prace konserwatorskie ruszyły dzięki polskiemu zespołowi pod kierownictwem Kazimierza Kwiatkowskiego.