Nikozja

Atrakcje turystyczne NikozjaNikozja obecna stolica Cypru. Miasto położone w gorącym wnętrzu wyspy i przedzielone utrzymywaną przez ONZ "zieloną linią" na 2 części – turecką, czyli północną i grecką, czyli południową. Sam spacer wąskimi uliczkami starówki sprawia turystom dużą przyjemność. Podziwiać można piękne kamienice oraz deptaki pełne uroczych tawern, kawiarenek i sklepików. W części północnej orientalny charakter miasta jest znacznie bardziej widoczny niż w przypadku Nikozji Południowej. Na uwagę zasługuje nieco zaniedbane, ale i tak wspaniałe stare miasto z licznymi zabytkami i XVI wiecznymi, weneckimi murami obronnymi otaczającymi całe miasto, a także łaźniami, starymi zajazdami i gospodami. Jak na tureckie dzielnice przystało, trafimy tu na kolorowe, gwarne i pachnące przyprawami - bazary. Głównymi zabytkami tej części miasta są:
Meczet Arabahmeta z XVII wieku, w którym znajduje się kosmyk włosów Proroka.
Meczet Selimiye, z XIII wieku wzniesiony jako katedra Świętej Zofii (Hagia Sophia). W 1571 roku kościół ten został przez Turków zamieniony w meczet.
Biblioteka Sułtana Mahmuta zawierająca pokaźny zbiór islamskich manuskryptów.
Centralny Plac Atatürka, gdzie wznosi się, przeniesiona tutaj z Salaminy, Kolumna Wenecka.
Stary karawanseraj Büyük Han, zbudowany w 1572 roku, krótko po zdobyciu Cypru przez Turków. Jest najprawdopodobniej najstarszą turecką budowlą na wyspie.
Klasztor Mevlevi Tekke z XVII wieku, zamieszkały przez Tańczących Derwiszy.
Z kolei najważniejszymi zabytkami Południowej Nikozji są:
Katedra Świętego Jana - Kościół poświęcony Janowi Ewangeliście, wzniesiony w 1662 roku przez arcybiskupa Nikiforosa na miejscu klasztoru benedyktynów. Do XVIII wieku był klasztorem, ale arcybiskup Sylwester podniósł go rangi katedry i siedziby cypryjskiego arcybiskupa. Katedra Świętego Jana jest jednym z niewielu kościołów, w których zachował się komplet obrazów.
Muzeum Bizantyjskie posiadające najbogatsze i najbardziej reprezentatywne zbiory sztuki bizantyjskiej na Cyprze. Wystawiane są tu ikony z wieków od IX do XIX, naczynia liturgiczne, szaty i księgi. Ozdobą wystawy są pochodzące z VI wieku mozaiki z kościoła Panagia Kanakaria w Lythragkomi.
Brama Famagusta - jedna z trzech zachowanych bram miejskich weneckich murów obronnych starego miasta. Brama Wschodnia, Porta Giuliana, później nazwana Bramą Famagusta, została odrestaurowana i obecnie służy jako centrum kulturalne.
Stary i nowy pałac arcybiskupa - Stary pałac wzniesiony został w 1730 roku. Dziś na jego parterze znajduje się Muzeum Etnograficzne. Nowy pałac arcybiskupi, wzniesiony obok starego, jest siedzibą ortodoksyjnego kościoła na Cyprze. Zbudowany został w 1960 roku w stylu neobizantyjskim.
Muzeum Cypru - największe i najbardziej znaczące muzeum na wyspie. Budowla wzniesiona została w latach 1908-1924, kiedy Cypr był brytyjską kolonią. Tutejsze wystawy pokazują kulturowy rozwój Cypru, poczynając od wczesnego okresu kamiennego do epoki wczesno-bizantyjskiej. Największą ozdobą muzeum są posążki w kształcie krzyża z epoki miedzi, naczynia ceramiczne z wczesnej epoki brązu z Vounous, złota biżuteria z Egkomi datowana na późną epokę brązu oraz rzeźba Afrodyty z Soli z pierwszego stulecia przed naszą erą.
Całe miasto wraz z jego największymi atrakcjami możemy obejść pieszo.