Pafos

Atrakcje turystyczne PafosPafos (Paphos) niewielkie nadmorskie miasto i kosmopolityczny kurort położony na południowo – zachodnim wybrzeżu kraju. Legenda opowiada, że u wybrzeży Pafos wyłoniła się z piany morskiej bogini miłości - Afrodyta. Patos to jeden wielki zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przed ogromnym trzęsieniem ziemi, było centrum starożytnego Cypru.
Najważniejszymi zabytkami Pafos są:
Wykute w piaskowcu okazałe Grobowce Królewskie, w których chowano namiestników rządzących wyspą.
Słynne rzymskie mozaiki z Nea Paphos odkryte w ruinach rzymskich willi, datowane na II – V wiek n.e. Szczególnie piękne i dobrze zachowane można zobaczyć w Domu Dionizosa, w Domu Orfeusza, Domu Tezeusza oraz w Domu Czterech Pór Roku. Przedstawiają sceny i postaci z mitologii greckiej.
Kamienny pręgierz, przy którym według tradycji św. Paweł został wychłostany.
Kościół Agia Solomoni – świątynia, na którą składa się otwarte podwórze i kilka wykutych w skałach pomieszczeń. W jednym z nich znajduje się źródło, a w innych pozostałości malowideł ściennych o treści religijnej. Legenda głosi, że Agia Solomoni była jedną z pierwszych kobiet, które przeszły na chrześcijaństwo. W jaskini, na której wybudowano kościół, schroniła się ona przed rzymskimi prześladowcami. Rzymianie zamurowali wejście do groty, jednak po 200 latach, gdy wejście ponownie otwarto, okazało się, że kobieta nadal żyje.
Kościół Agia Kyriaki, który powstał na ruinach największej na Cyprze, 7-nawowej bazyliki bizantyjskiej z IV wieku n.e.
Bizantyjski zamek Saranda Kolones pochodzący z VII wieku. Jego przeznaczeniem była obrona miasta przed najazdami Arabów. Posiada 3 metrowej grubości ściany, osiem wież oraz otacza go fosa. Zamek został zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1222 roku.
Klasztor Chrysorrogiatissa, XII wieczna budowla położna na tle malowniczego krajobrazu Patos, wzniesiona przez mnicha Ignatiosa, który znalazł u wybrzeży Cypru cudowną ikonę Marii Panny. Klasztor w XVII wieku przeszedł renowację. Obecnie skrywa piękne freski oraz cenny zbiór ikon i dzieł sztuki. Stara klasztorna winiarnia produkuje tu jedne z najlepszych cypryjskich win.
Pałac biskupa, znajdujący się w pobliżu kościoła Agios Theodoros, jest siedzibą biskupa Pafos. W pałacu znajduje się cenny zbiór rzadkich manuskryptów oraz ikon i innych przedmiotów religijnych.
Kryty teatr (odeon) pochodzący z II wieku n.e. na 1250 osób.
Pozostałości po innych rzymskich budowlach: Asklepion (świątynia boga Asklepiosa), mury obronne, zabudowania agory.
Akwarium Pafijskie, –w którym możemy poznać bogate podwodne życie Morza Śródziemnego wyeksponowane w 72 wielkich akwariach.
Muzeum bizantyjskie, w którego salach wystawienniczych znajdują się bogate zbiory przedmiotów z czasów bizantyjskich oraz ikon z XII-XVIII wieku.
Muzeum regionu Patos, w którym zgromadzono eksponaty znalezione w całym regionie Pafos. Przedmioty pochodzą z epoki neolitycznej, epoki brązu, helleńskiej, rzymskiej i bizantyjskiej.
Muzeum etnograficzne, w którym znajdują się zbiory przedmiotów pochodzących od czasów kamiennych do współczesności.
A także port, w którym możemy zobaczyć stary budynek Komory Celnej, dolną część Wieży
Wschodniej wybudowanej przez Wenecjan, zatopiony starożytny falochron i XIII wieczna twierdza portowa zbudowana przez Lusignanów i umocniona przez Wenecjan.