Panama

Atrakcje turystyczne PanamyPanama to liczący około 3,9 miliona mieszkańców kraj leżący w Ameryce Środkowej. Od wschodu graniczy z Kolumbią, a od zachodu z Kostaryką. Z kolei północna część kraju to wybrzeże Morza Karaibskiego, a południowa – wybrzeże Oceanu Spokojnego. W połowie przecięta przez Kanał Panamski łączący oba zbiorniki wodne. Kanał Panamski to 80-cio kilometrowa, sztuczna droga wodna pozwalająca statkom płynącym z zachodu na wschód Ameryki zaoszczędzić 14,5 tysiąca kilometrów.
Terytorium Panamy to podłużny, wąski pas lądu, łączący Amerykę Południową z Ameryką Północną. Ponad połowę powierzchni kraju zajmują wyżyny i góry Kordyliery Środkowej z licznymi stożkami wulkanów. Na wybrzeżach rozlewają się liczne zatoki, z których największe to Zatoka Panamska i Zatoka Moskitów. Wzdłuż wybrzeży, głównie po stronie Morza Karaibskiego ciągną się rafy koralowe oraz setki wysp i wysepek.
Obszar Panamy zasiedlony był pierwotnie przez Indian, głównie Czibczów. Odkryty przez Hiszpanów w 1501 roku stał się kolonią. Wyzwolony spod panowania hiszpańskiego dopiero w 1819 roku. W trakcie całego okresu kolonialnego Panama była głównym centrum wymiany handlowej pomiędzy Hiszpanią, a kontynentem amerykańskim. Znaczenie kraju wzrosło gwałtownie w 1855 roku po uruchomieniu kolei łączącej Ocean Spokojny z Morzem Karaibskim, a jeszcze bardziej w 1920 roku po otwarciu Kanału Panamskiego.
Dziś Panama jest jednym z najszybciej rozwijających turystykę krajów Ameryki Łacińskiej. Na wakacyjny wypoczynek przyjeżdża tu coraz więcej Amerykanów i Europejczyków. Panama staje się magnesem przyciągającym turystów zainteresowanych eko-turystyką. Głównym atutem kraju jest w Panamie duża różnorodność atrakcji turystycznych. Obok nowoczesności w Panama City możemy wybrać się na wyspę San Blas by poznać życie zamieszkujących tu niegdyś Indian, na Bocas del Toro zażyć iście sielankowego i karaibskiego życia połączonego z kąpielami i wygrzewaniem się na słońcu, a w prowincji Chiriqui można przeżyć przygodę w tropikalnej dżungli, zdobyć szczyt wulkanu lub udać się na spływ kajakowy. Będąc na wybrzeżu można z kolei ponurkować wśród raf koralowych lub wybrać się emocjonujący połów najszybszej ryby świata – Żaglicy.