Paragwaj

Atrakcje turystyczne ParagwajuParagwaj jest państwem śródlądowym, położonym w środkowej części Ameryki Południowej, graniczącym z Brazylia, Boliwią i Argentyną. Jego powierzchnia wynosi 406,8 tysięcy km kwadratowych, a stolicą Paragwaju jest Asuncion.
Przez większą część XX wieku Paragwaj nie sprzyjał wakacyjnym podróżom gdyż był państwem policyjnym, jednak w ostatnich latach obserwuje się tam ruchy mające na celu stanie się jednym z krajów demokratycznych. Paragwaj dzieli się na dwa regiony: Paragwaj Occidental i Paragwaj Oriental, granica tych regionów przebiega wzdłuż rzeki Paragwaj. Odwiedzając Paragwaj warto zobaczyć stolicę Asuncion, leżącą na wschód od rzeki. Oprócz niej warto również wybrać się do takich miast jak; Concepcion, Perdo Juan Caballero, General Eugenio A Garay i Coronel Oviedo. Do największych atrakcji turystycznych Paragwaju zaliczyć należy przede wszystkim liczne wodospady, ale także placówki i kościoły misji Jezuitów, kilka parków narodowych i malownicze doliny, bagna, dżungle. Paragwaj jest również rajem dla odkrywców chcących podpatrywać życie południowo amerykańskich cowboyów. Często można trafić na gospodarstwa oferujące możliwość wypoczynku odpowiadającego trochę naszej formie agroturystyki.
Paragwaj jest krajem nizinnym. Ponad połowę powierzchni Paragwaju zajmuje równina Chaco Boreal, leżąca w zapadlisku La Plata-Orinoko znajdująca się na wysokościach od 40 do 100 m n.p.m. Od północnego-zachodu nizinę otacza pogórze Andów, wznoszące się do wysokości 500 m n.p.m., a od wschodu ograniczają ją wzniesienia Wyżyny Brazylijskiej osiągające wysokość 850 m n.p.m. Paragwaj leży po obu stronach zwrotnika Koziorożca, a więc w strefie klimatu zwrotnikowego.
Szata roślinna jest zróżnicowana. Na wschodzie kraju występują wiecznie zielone, podzwrotnikowe lasy z araukariami i ostrokrzewem paragwajskim przechodzące stopniowo w mniej lub bardziej zadrzewione campos i sawannę. Równinę Chaco Boreal na północnym wschodzie porasta świetlisty las z drzewami kebraczo. Na południu las przechodzi w sawannę zalewową z palmami, a jeszcze dalej w gęste zarośla kolczaste z kaktusami. Najczęstszymi spotykanymi tu zwierzętami są: jaguary, pancerniki, wiskacze, jelenie pampasowe, wiele gatunków płazów, gadów i ryb. Najcenniejsze fragmenty przyrody znajdują się pod ochroną rezerwatów i parków narodowych.
Przed przybyciem pierwszych Europejczyków mieszkańcami obecnego Paragwaju byli Indianie Guarani. Hiszpanie dotarli tu w pierwszej połowie XVI w. i w 1537 roku założyli osadę Asuncion. W 1544 roku z kolei tereny te weszły w skład wicekrólestwa Peru. Pod koniec XVI w. Jezuici zaczęli zakładać tu swoje misje, które wraz z ośrodkami rolniczo-rzemieślniczymi tworzyły państwo określane jako Republika Guaranów. W 1767 roku po likwidacji zakonu obszar dostał się pod panowanie Korony Hiszpańskiej, a od 1776 roku podlegał wicekrólestwu La Platy. W 1811 roku w Asuncion wybuchło powstanie, które spowodowało proklamowanie niepodległości Paragwaju. W 1864 roku wybuchła wojna z Argentyną, Brazylią i Urugwajem, w wyniku której Paragwaj utracił połowę swego terytorium. Następnie w latach 1932-1935 na tych terenach miała miejsce kolejna wojna. Tym razem z Boliwią o Gran Chaco. Umożliwiła ona z kolei powiększenie obszaru Paragwaju prawie o połowę.
Paragwaj obowiązują dwa języki urzędowe. Poza językiem hiszpańskim używany jest tu język guarani.
Paragwaj należy do najsłabiej zurbanizowanych państw Ameryki Południowej. Głównymi miastami kraju są Asuncion (stolica), Ciudad del Este, Lambare, San Lorenzo i Fernando de la Mora.