Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Park Narodowy Korup

Atrakcje turystyczne Kamerunu - Park Narodowy KorupPark Narodowy Korup został założony w 1986 roku. Jest jednym z najlepiej zachowanych i najbogatszych ekosystemów Afryki Równikowej.

PN Korup zawiera w sobie najstarsze i najbardziej biologicznie zróżnicowane lasy deszczowe Afryki. Znajduje się w zachodnim zakątku kraju, wzdłuż granicy z Nigerią. Usytuowano go w pobliżu miasta Mundemba i około 150 km na północny-zachód od Douala. W parku żyje wiele gatunków naczelnych oraz ptaków, drzew i innych roślin, w tym również kilkadziesiąt niedawno odkrytych gatunków. Znajdująca się tu liczba drzew nieporównywalna jest z żadnym innym parkiem na świecie.

Park założony został dzięki pomocy Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (World Wide Fund for Nature - WWF). Obejmuje wraz z otuliną 4500 km kwadratowych, w tym 1259 km kwadratowych lasów deszczowych. Główną przyczyną, dla której wytyczono w tym miejscu granice parku jest fakt, że lasy deszczowe utrzymały się w tym regionie w trakcie epoki lodowcowej, podczas gdy w większości innych miejsc przekształciły się w sawanny.

W okolicach parku Korup znajdują się jeszcze  trzy rezerwaty leśne (Nita-Ali, Rumpi Hills i Ejagham).

Powołanie i obecne istnienie parku nie jest jednak pozbawione sprzeciwów. Założenie parku spotkało się z dezaprobatą okolicznych rolników, których trzeba było przekonywać do tego pomysłu. W regionie Korup znajduje się dwadzieścia dziewięć wiosek, z czego sześć leżało na terenie parku. Mieszkańcy owych sześciu wsi byli najbardziej niezadowoleni i pod ich naciskiem zmieniono granice parku tak, by wsie znalazły się poza jego obszarem, jednak dalej pozostają na obszarze otuliny parku.