Ciekawe miejsca i zabytki - informacja turystyczna

Park Narodowy Triglav

Atrakcje turystyczne Park Narodowy TriglavPark Narodowy Triglav obejmuje południowo - wschodnie pasmo Alp Julijskich, czyli teren położony na północnym zachodzie Słowenii. Nazwa parku wywodzi się od najwyższego szczytu Słowenii - góry Triglav wznoszącej się na 2864 metrów n.p.m. Stojąca w środku zajmującego 880 km2 parku góra Triglav objęta jest ochroną od 1981 roku. W 2003 roku cały obszar został dodany do rezerwatów biosfery UNESCO. Na terenie parku znajdziemy wiele atrakcji turystycznych. Najbardziej zapadną w pamięć wspaniałe widoki, które można podziwiać w trakcie wycieczki pieszej lub rowerowej. Zarówno dla turystów pieszych jak i rowerzystów przygotowano tu dobrze oznaczone szlaki turystyczne.
Na całym obszarze Alp Juliańskich znajduje się mnóstwo jezior, wodospadów i zapierający dech w piersiach wąwóz Vintgar. Wąwóz Vintgar znajduje się niedaleko Bledu.
Chcąc przeżyć przygodę zobaczenia wąwozu, warto wybrać się na spacer wśród skał i nad rwącą, krystalicznie czystą rzeką Radovna. Przejście całego, liczącego około 1600 metrów szlaku trwa pół godziny. Na końcu wąwozu znajduje się 16-metrowy wodospad Šum. Cały wąwóz jest niezwykle malowniczy i pięknie wygląda na zdjęciach, tak więc amatorzy fotografii będą zadowoleni z wizyty.
Dla miłośników bardziej ekstremalnych przeżyć Park Triglav również oferuje niezwykłe atrakcje. Na rzece Soča, słynącej z krystalicznie czystej wody i szmaragdowego koloru, organizowane są spływy kajakowe, pontonowe oraz tzw. hydrospeed lub riverboarding. W okresie wiosenno-letnim w Soče można również łowić ryby. Na zimę, na części stoków leżących w obszarze parku przygotowano trasy zjazdowe dla narciarzy i snowboardzistów.
Istnieje również możliwość zwiedzania parku Triglav wraz z przewodnikiem. Wymaga to wcześniejszej rezerwacji, ale za to wycieczka odbędzie się w niewielkiej, zwykle 4 - 8 osobowej grupie. Pracownicy parku organizują również za symboliczną opłatą kilku euro warsztaty fotograficzne. Odbywają się one zaledwie kilka razy w roku i również wymagają wcześniejszych zapisów.